Tło gafiki stanowią ekrany świecące na niebiesko. Na środku grafiki duży znak liczby Pi, a pod nim rozwinięcie. Pierwsze liczby są większe i bardziej wyraźne, a im dalej tym są mniejsze i mniej widoczne.Na całym świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. W obchody tego święta co roku włącza się też Politechnika Krakowska. Na ten dzień liczne atrakcje zaplanowała Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Dla śmiałków przygotowała zawody w recytacji rozwinięcia liczby Pi (g. 10, Galeria GIL) oraz konkurs w układaniu kostki Rubika na czas. Jeszcze można się do nich zgłaszać. Od 2022 r. rekord w politechnicznym konkursie wymieniania z pamięci cyfr po przecinku wynosi 2454 i należy do Dawida Wójcika.

Dzień Liczby Pi obchodzony jest na całym świecie. Jego datę wybrano nieprzypadkowo. Termin świętowania nawiązuje do amerykańskiego zapisu 14 marca, czyli 3.14, który można skojarzyć z przybliżoną wartością liczby Pi. Odbywające się co roku święto liczby Pi stanowi doskonałą okazję do popularyzowania nauk ścisłych i  technicznych. Służą temu różne wydarzenia organizowane np. w ośrodkach akademickich. Od wielu lat Dzień Liczby Pi świętowany jest także na Politechnice Krakowskiej.

Wydarzenie organizują studenci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, a jego głównym punktem jest bicie rekordu w recytacji rozwinięcia liczby Pi. Nazywana stałą Archimedesa czy Ludolfiną liczba stanowi bowiem wyzwanie zarówno dla naukowców, którzy dążą do obliczenia jej z jak największą dokładnością co do miejsc po przecinku, jak i dla osób, które podejmują się zapamiętania tego rozwinięcia. Konkurs recytacji to już niemal tradycyjny punkt politechnicznych obchodów i oczywiście nie zabraknie go również w tym roku. – Cały czas przyjmujemy zgłoszenia do udziału w tegorocznej rywalizacji. Mamy już w stawce chętnych do wzięcia udziału w zawodach, ale czekamy na kolejnych śmiałków. Zgłosić można się elektronicznie za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie wydarzenia lub osobiście nawet w dniu zawodów. Jury przygotowało tablice do sprawdzania poprawności recytacji aż z 10 tysiącami cyfr – zapowiada Agnieszka Radomska, studentka matematyki na Politechnice Krakowskiej, współorganizatorka wydarzenia z Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. Początek rywalizacji w recytowaniu rozwinięcia liczby Pi o godz. 10 w budynku Galerii GIL Politechniki przy ul. Warszawskiej 24 (sala S1 na parterze budynku).

Druga z atrakcji na Dzień Liczby Pi na PK to zawody w układaniu kostki Rubika (start zawodów po zakończeniu zmagań recytatorów, czytelnia na I piętrze Galerii GIL), do nich też można się jeszcze zgłaszać (formularz zgłoszeniowy). – Zawodnicy będą mieć do wykonania 5 ułożeń, średni czas z nich pozwoli wyłonić najlepszych. Nagrodzimy też najszybsze pojedyncze ułożenie – mówi Agnieszka Radomska.

To jednak nie jedyne z wyzwań dla umysłu, które organizatorzy zaplanowali na ten dzień. Studenci zaproszą też do pełnego zagadek  matematycznego escape roomu. No i oczywiście na pyszne ciasto  liczby Pi (Pi pie), którego nie może zabraknąć na żadnym jej święcie.

Więcej informacji o Dniu Liczby Pi i formularze do elektronicznych zgłoszeń do konkursów można znaleźć na Facebooku

Fot. Canva