Dokładnie miesiąc przed dniem św. Mikołaja, studenci Politechniki Krakowskiej zainaugurowali pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na głównym kampusie uczelni 36. edycję akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom”. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowało się 111 wolontariuszy. Koordynatorką akcji po raz drugi została Kinga Wojciechowska, studentka Wydziału Inżynierii Lądowej. Żacy z PK będą zbierać środki na zakup prezentów dla 340 podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Krakowa i Małopolski. Klasyczna kwesta to jedna z możliwości zaangażowania się w akcję. Tych jest kilka. Poza wrzuceniem datku do puszki można wpłacić fundusze w ramach zbiórki prowadzonej on-line, zrealizować wspólnie spersonalizowany list do Mikołaja, napisany przez podopiecznego jednej z placówek czy przygotować wraz z grupą znajomych paczkę z najpotrzebniejszymi rzeczami dla konkretnego ośrodka.

Grupa studentek i studentów w czapkach mikołajkowych pozuje do wspólnego zdjęcia pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na Dziedzińcu uczelni. Wśród młodzieży jest też Rektor Andrzej Szarata.Studenccy wolontariusze w mikołajkowych czapkach zebrali się 6 listopada na kampusie przy ul. Warszawskiej, by oficjalnie rozpocząć kolejną edycję jednej ze sztandarowych akcji charytatywnych realizowanych na PK. Pomocnikom św. Mikołaja towarzyszył osobiście rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Szarata, który jako jako pierwszy wrzucił do puszki wolontariuszy mikołajowy datek.

Tegoroczna, 36. edycja akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” daje nowe możliwości pomagania, a równocześnie jest kontynuacją politechnicznej tradycji sięgającej 1987 r. To właśnie wtedy mieszkańcy akademików przy ul. Skarżyńskiego po raz pierwszy przygotowali prezenty mikołajkowe – wówczas dla dzieci swoich kolegów i koleżanek z akademika „Rumcajs”. Od tego czasu konsekwentnie Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej i Rada Osiedla Domów Studenckich PK organizuje przedświąteczne działania charytatywne. – „Mikołajki – Studenci Dzieciom” to niesamowita akcja polegająca na wspólnym działaniu nie tylko studentów i absolwentów, lecz także pracowników PK oraz osób zewnętrznych. W tym przypadku nie ma podziału – działamy razem! Niesamowite jest obserwowanie na własne oczy, w jakich wspaniałych okolicznościach integruje się społeczność Politechniki Krakowskiej – mówi koordynatorka przedsięwzięcia, Kinga Wojciechowska.

W tym roku fundusze na zakup prezentów oraz potrzeby placówek opiekuńczo-wychowawczych będą zbierane od 6 do 27 listopada. Finał akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” potrwa od 30 listopada do 6 grudnia – właśnie wtedy studenci Politechniki Krakowskiej wręczą prezenty dzieciom. – Jako koordynatorka mogę dodać, że ja i mój wspaniały zespół wolontariuszy damy z siebie wszystko. Ogromny stres towarzyszący zbiórce i chęci spełnienia marzeń dzieci, wynagradza radość oraz wzruszenie podopiecznych i opiekunów podczas naszych spotkań wieńczących akcję – dodaje Kinga Wojciechowska. W tym roku pomoc trafi do 340 podopiecznych z aż 12 placówek, a więc: Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Perspektywa” i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Azymut” w Bochni, Domu Dziecka „Dworek Marzeń” oraz Domu Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego w Krakowie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego „Mały Książę” w Krakowie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego w Krakowie, Domu Superbohaterów Janowice, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie, a także trzech oddziałów Siemacha Spot 24/7 na terenie Krakowa.

Młody mężczyzna w świątecznym bordowym swetrze i czapce Mikołaja wrzuca pieniądze do puszki. Otacza go grupa osób, które również mają ubrane czerwone, mikołajowe czapki. Grupa młodych kobiet i mężczyzn pozuje do wspólnego zdjęcia. Wszyscy są weseli i uśmiechnięci i mają ubrane czerwone, mikołajkowe czapeczki.

Organizatorzy akcji „Mikołajki – Studenci Dzieciom” poszerzyli w tym roku możliwości wsparcia inicjatywy. Tradycyjnie już, na kampusach Politechniki Krakowskiej będzie można spotkać studenckich wolontariuszy z puszkami i wrzucić do nich dowolny datek. W tegorocznej edycji można również wpłacać fundusze na zbiórkę prowadzoną on-line. Wzorem lat ubiegłych, istnieje możliwość zrealizowania spersonalizowanego listu do św. Mikołaja, napisanego przez podopiecznego jednej z wymienionych powyżej placówek. Baza listów dostępna jest na facebookowej stronie akcji. W przypadku chęci zrealizowania danego listu, organizatorzy proszą o kontakt w wiadomości prywatnej. Kolejną formą wsparcia studenckiej akcji jest przygotowanie wraz z grupą znajomych paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami dla konkretnego ośrodka. – Nie musisz być superbohaterem, żeby zmieniać świat! Każdy może odnaleźć swój sposób na niesienie pomocy – zachęca do czynnego wsparcia akcji poprzez jeden z zaproponowanych sposobów jej koordynatorka.

Wszystkie szczegóły związane inicjatywą „Mikołajki – Studenci Dzieciom” dostępne są na Facebooku.

(bk)

Fot. Jan Zych