Współpraca naukowo-techniczna oraz w zakresie przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych, a także ocen przydatności wdrażanych nowych rozwiązań technicznych – to główne obszary kooperacji Politechniki Krakowskiej z dwoma nowymi partnerami – firmami Soneta Sp. z o.o. i EX7 Sp. z o.o. Umowy o współpracy podpisali rektor PK prof. Andrzej Szarata oraz Robert Czuła, prezes zarządu Soneta Sp. z o. o. oraz Łukasz Krupczak i Tomasz Jaworski, członkowie zarządu EX7 Sp. z o.o. Dzięki porozumieniu, w ramach Katedry Systemów Transportowych, powstanie nowe laboratorium dydaktyczne, w którym studenci będą mogli praktycznie poznawać zagadnienia logistyki i spedycji.

Do zdjęcia pozują na stojąco, od lewej: dr inż. Daniel Kubek, Tomasz Jaworski, Łukasz Krupczak, prof. Andrzej Szarata, dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, Robert Czuła oraz dr inż. Mariusz Dudek (kierownik Katedry Systemów Transportowych) Kooperacja realizowana będzie na wielu płaszczyznach, m.in. przez organizowanie praktyk i staży studenckich, fundowanie nagród dla studentów PK za wybitne prace magisterskie i osiągnięcia naukowo-techniczne, opracowywanie nowych rozwiązań technologicznych we współpracy specjalistów z obu firm i naukowców PK, czy też współprowadzenie zajęć dydaktycznych.

Krakowska Soneta i EX7 ze Skawiny są producentami rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw. Flagowym produktem firmy EX7 jest nowoczesny system do zarządzania magazynem XWMS, natomiast głównym produktem firmy Soneta jest system klasy ERP – enova365. Oba rozwiązania są w pełni zintegrowane, co umożliwia sprawną realizację w przedsiębiorstwach zaawansowanych procesów logistycznych, księgowych, kadrowych czy zarządczych. Te nowoczesne narzędzia będą teraz dostępne dla studentów Politechniki. – W ramach podpisanego porozumienia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechnice Krakowskiej powstanie dydaktyczne laboratorium komputerowe, które będzie wyposażone w systemy informatyczne naszych nowych partnerów oraz inne rozwiązania, które umożliwią studentom praktyczne poznanie i realizację procesów logistycznych. Wiedza i kompetencje z tego obszaru ułatwią im wejście na rynek pracy – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata. Dzięki integracji systemu XWMS z systemem enova365 studenci m.in. będą mogli na praktycznych studiach przypadku prześledzić złożone procesy biznesowe, które aktualnie są kreowane przez zjawisko e-commerce.

Współpraca Politechniki Krakowskiej ze spółkami EX7 i Soneta realizowana będzie także na polu badawczo-rozwojowym. – Tu naszym celem będzie wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w systemach informatycznych. Kluczowymi elementami tej współpracy będzie wykorzystanie potencjału naukowego pracowników Katedry Systemów Transportowych oraz praktyczne doświadczenia firm EX7 i Sonety. Współpraca na tym polu będzie też miała istotne znaczenie dla kształcenia studentów, ponieważ treści dydaktyczne będziemy wzbogacać o wiedzę o najbardziej aktualnych rozwiązaniach służących m.in. branżom transportu, logistyki i spedycji – wyjaśnia dr inż. Daniel Kubek z Wydziału Inżynierii Lądowej PK, koordynator współpracy ze strony uczelni.

Poprzez współpracę z partnerami z otoczenia biznesowego, studenci kształcący się w ramach Szkoły Transportu PK będą mogli już podczas zajęć rozwiązywać rzeczywiste problemy typu case study, będą mieć też bezpośredni kontakt z prestiżowymi firmami z rynku transportowo-logistycznego.

(mas)

Na zdjęciu, od lewej: dr inż. Daniel Kubek, Tomasz Jaworski, Łukasz Krupczak, prof. Andrzej Szarata, dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, Robert Czuła oraz dr inż. Mariusz Dudek (kierownik Katedry Systemów Transportowych) / fot. Jan Zych