Członkowie SKN Landscapes wraz z opiekunami z Katedry Architektury Krajobrazu WA w ramach grantu pozyskanego z Fundacji Naturalnej Energii podejmą liczne działania wspierające środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu Politechniki Krakowskiej. Już wkrótce odbędzie się m.in. sadzenie kwiatów cebulowych czy zostanie wykonane „glebarium”.

 

 

Na pierwszym planie kwiaty – żonkile i szafirki, a w tle budynki Politechniki Krakowskiej.Starania o pozyskanie grantu z Fundacji Naturalnej Energii członkowie SKN Landscapes wraz z opiekunami z Katedry Architektury Krajobrazu WA rozpoczęli w czerwcu br. Uzyskane w ten sposób środki pozwolą im na zrealizowanie projektu „EKO-Kampus Politechniki Krakowskiej – łąka kwietna, łąka z roślin cebulowych oraz glebarium”. Zaproponowane działania nie tylko zwiększają atrakcyjność kampusu podnosząc jego estetykę, ale stanowią także przykład rozwiązań proekologicznych, które m.in. wpływają na wzrost liczby zapylaczy.

 

Pierwsze warsztaty odbędą się w poniedziałek 16 października br. W ramach II edycji akcji „Posadź z nami wiosnę tej jesieni” przed budynkiem Wydziału Architektury na ul. Warszawskiej zostanie zasadzone pierwsze 500 kwiatów cebulowych. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Oprócz studentów i pracowników PK wezmą w nim udział także dzieci z Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny w Krakowie. W tym roku zasadzone zostaną takie gatunki jak: szafran wiosenny, cebulica dwulistna, śnieżyczka przebiśnieg oraz śniedek zwisły. Druga akcja sadzenia kwiatowych cebul odbędzie się 30 października br., również o godz. 11.00. W ten sposób w sumie zostanie zasadzonych 1000 roślin, które wiosną zakwitną ozdabiając kampus Politechniki Krakowskiej. Tegoroczna akcja "Posadź z nami wiosnę tej jesieni" będzie zorganizowana dzięki pomocy spółki GAZ-SYSTEM, która przyznała organizatorom grant w ramach Funduszu Naturalnej Energii.

 

Kolejnym działaniem wspierającym środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu uczelni będą warsztaty z budowy „glebarium”, które odbędą się 20 października br.  (koło ogrodzenia od strony II obwodnicy, pomiędzy parkingiem a garażami). Warsztaty poprowadzi dr inż. arch. krajobrazu Kasper Jakubowski, specjalista w dziedzinie projektowania ekologicznych przestrzeni zieleni. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć jak stworzyć „glebarium” od podstaw, poznać ekologiczne aspekty założenia tego typu przestrzeni czy dowiedzieć się w jaki sposób wpływa ono na mikroklimat i bioróżnorodność.

 

Warsztaty z budowy „glebarium” odbędą się podczas trwania XXX Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu Sztuki Ogrodowej i Dendrologii Historycznej: „Cele zrównoważonego rozwoju a zarządzanie krajobrazem kulturowym i jego elementami”. Będzie ona odbywać się w formule hybrydowej od 19 do 21 października br. Celem konferencji jest podjęcie dyskusji związanej z ideą zrównoważonego rozwoju w związku z krajobrazami kulturowymi i ich elementami, takimi jak np. parki, ogrody czy rezydencje. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym tejże konferencji będzie wystawa międzynarodowej federacji IFLA Europe oraz dorobku prof. dr hab. inż. arch. Anny Mitkowskiej. Zostanie ona otwarta 19 października br. o godz. 9:30 przed Galerią "Gil" przy ul. Warszawskiej. Podczas konferencji odbędzie się także naukowy konkurs studencki i wyjazd studialny po Nowej Hucie.

 

 

Na zdjęciu kwiaty zasadzone podczas zeszłorocznej akcji / fot. Jan Zych.

 

 Plakat, na górze: II edycja akcji posadź z nami wiosnę tej jesieni przed wydziałem architektury na Warszawskiej. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. I spotkanie 16 października II spotkanie 30 października. Na dole hasło: dołącz do nas już w poniedziałek 16 października o 11.00; pierwsze 500 cebul już czeka aż z nami je zasadzisz. Na samym dole zdjęcie białych kwiatów. Na boku logotypy organizatorów.  Plakat na górze ma hasło: Zbuduj z nami glebarium na Warszawskiej! Słowo glebarium jest większą czcionką i brązowym kolorem i towarzyszy mu grafika pszczoły. Pod napisem: 20 października 2023, godzina 9.30, kampus PK na Warszawskiej, warsztaty poprowadzi: dr inż. arch. kraj. Kasper Jakubowski. Całe tło plakatu stanowi zdjęcie gleby porośniętej trawą i sylwetki licznych owadów. Na dole logotypy organizatorów, sponsorów i konferencji, której towarzyszy to wydarzenie.