Nowy rok akademicki trwa. Politechnika Krakowska wkroczyła w ten czas z licznymi planami, a do tych najważniejszych zaliczyć należy opracowanie mikrokursów i mikroszkoleń, które uzupełnią tradycyjny program kształcenia, zaś studentom – przyszłym ekspertom na których czeka rynek pracy, dadzą możliwość poświadczenia swojej specjalistycznej wiedzy za pomocą technologii rozproszonego rejestru, czyli blockchain. – Absolwent PK będzie mógł wskazać pracodawcy, że poza wiedzą uzyskaną w czasie studiów, nabył też dodatkowe umiejętności, o co zadbała nasza uczelnia. W ten sposób dyplom Politechniki oraz zweryfikowane i poświadczone w nowoczesny sposób umiejętności, czynią z naszego absolwenta naprawdę cenny nabytek dla przedsiębiorstw – mówi rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

 

Różne gałęzie gospodarki potrzebują coraz bardziej specjalistycznej wiedzy. Odpowiedzią szkół wyższych na dynamiczne zmiany jest dostosowywanie oferty edukacyjnej tak, by odpowiadała na realne potrzeby przedsiębiorstw. Działania w tym kierunku podejmuje od lat Politechnika Krakowska. Konsultowanie programów studiów z otoczeniem społeczno-biznesowym, tworzenie specjalności w odpowiedzi na braki kadrowe na rynku, studia dualne, patronaty firm nad konkretnymi kierunkami studiów, zajęcia, wykłady i prelekcje realizowane przez praktyków z wiodących firm, staże – to przykłady działań mających na celu właściwe odpowiadanie na potrzeby współczesności. Kolejnym krokiem na tej drodze będą mikrokursy i mikroszkolenia, a więc sposób na zwiększenie wiedzy i umiejętności studentów w obszarze wąskich zagadnień. – Jedno, dwu lub trzydniowe szkolenie pozwoli skupić się na specjalistycznych zagadnieniach. Nowatorskie w tej metodzie jest również to, że Politechnika Krakowska we współpracy z firmą DotConnect z Łodzi pracuje nad uruchomieniem mikropoświadczeń, czyli cyfrowych dokumentów, będących dowodem na zrealizowanie krótkich kursów i szkoleń – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.

 Katarzyna Rybus i rektor Andrzej Szarata podają sobie ręce, w lewych trzymają teczki z podpisaną umową  Katarzyna Rybus i prof. Andrzej Szarata pozują do zdjęcia, w ręce trzymają teczki z umową  Uczestnicy spotkania z rektorem PK i przedstawicielami firmy DotConnect siedzą przy stole, wśród nich prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich książę Jan Lubomirski-Lanckoroński.

 

Technologia rozproszonego rejestru, czyli blockchain jest definiowana jako rejestr zdecentralizowanych danych, które są bezpiecznie współużytkowane, a więc umożliwiają grupie wybranych uczestników dzielenie się nimi. Dzięki technologii blockchain, dane z wielu źródeł można łatwo gromadzić, integrować i udostępniać. Są one podzielone na współużytkowane bloki, połączone z unikatowymi identyfikatorami w formie skrótów kryptograficznych. W systemie blockchain nie dopuszcza się do fałszerstw i manipulowania danymi, ponieważ danych nie można zmieniać bez zezwolenia stron. Rejestr blockchain może być współdzielony, ale nie może być modyfikowany. Próba zmiany danych powoduje, że wszyscy uczestnicy zostają powiadomieni o tym, kto jest za to odpowiedzialny.

 

Mikropoświadczenia Politechniki Krakowskiej wydawane będą za pośrednictwem platformy Skillchain, bazującej na ekosystemie sieci blockchain. Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z firmą DotConnect. Umowa w tej sprawie została podpisana 3 października przez rektora Politechniki prof. Andrzeja Szaratę i Katarzynę Rybus, dyrektor operacyjną w DotConnect. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy mini stażu zorganizowanego przez PK na początku września. Właśnie im rektor PK prof. Andrzej Szarata wręczył pierwsze politechniczne certyfikaty z mikropoświadczeniami. Warto podkreślić, że Skillchain to także nazwa projektu współtworzonego przez Politechnikę Krakowską i DotConnect, którego celem jest zbudowanie sieci partnerskich uczelni i instytucji korzystających z platformy Skillchain do weryfikowania i wydawania mikropoświadczeń w oparciu o technologię rozproszonego rejestru, tym samym zapewniając skalowalność projektu, a co najważniejsze – jego wiarygodność oraz wzajemne uznanie i rekomendacje nabytych przez kursantów umiejętności.

 

(bk)

 

 

 

Na zdjęciach, 1 i 2) Katarzyna Rybus i prof. Andrzej Szarata; 3) uczestnicy spotkania z rektorem PK i przedstawicielami firmy DotConnect, wśród nich prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich książę Jan Lubomirski-Lanckoroński / fot. Jan Zych