6 października przedstawiciele Tianjin Chengjian University – rektor TCU prof. Bai Haili, prof. Huang Lingxiang, dziekan Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej oraz prof. Wang Li, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej TCU, gościli na Politechnice Krakowskiej. Celem wizyty było podsumowanie dotychczasowej współpracy pomiędzy Politechniką a Tianjin Chengjian University w ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej (ang. International School of Engineering), funkcjonującej oficjalnie od 2021 r., a pozwalającej chińskim studentom kształcić się pod okiem naukowców m.in. z PK i otrzymywać podwójny dyplom. Rektorzy obydwu uczelni, prof. Andrzej Szarata i prof. Bai Haili, podpisali list intencyjny w sprawie poszerzenia zakresu działania ISE, a także umowę bilateralną dotyczącą wymiany studentów i nauczycieli akademickich, poszerzającą i uszczegóławiającą zapisy dokumentu, który obowiązywał od 2014 r.

 

Z chińską delegacją spotkał się rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata, prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Jerzy Zając, prof. PK, a także dziekani Wydziału Architektury oraz Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak i dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dyrektor Szkoły Doktorskiej PK dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK, dr inż. arch. Rafał Zawisza, prof. PK będący członkiem Komitetu Akademickiego ISE, dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK, prodziekan WIiTCh, a także kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PK Katarzyna Baron-Lisiakiewicz.

 

Jesteśmy otwarci na dyskusję o tym, co Politechnika Krakowska i Tianjin Chengjian University już osiągnęły w ciągu dziewięcioletniej współpracy oraz co wspólnie obydwie uczelnie mogą osiągnąć w nadchodzących latach […]. W bieżącym roku akademickim pierwsza grupa studentów chińsko-polskiej Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej uzyska podwójny dyplom Tianjin Chengjian University i Politechniki Krakowskiej. Stanie się to w 2024 r. i będzie okazją do świętowania, a także zauważalnym efektem naszej współpracy – powiedział prof. Andrzej Szarata podczas spotkania w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. Fakt, że w przyszłym roku pierwsza grupa absolwentów „opuści” ISE, dzięki m.in. zaangażowaniu kadry dydaktycznej z PK, podkreślał też rektor Tianjin Chengjian University prof. Bai Haili.

 prof. Bai Haili i prof. Andrzej Szarata podpisują umowę, siedzą przy biurku, oczy opuszczone na dokumenty  prof. Bai Haili i prof. Andrzej Szarata podają sobie ręce po podpisaniu umowy, na stole przed nimi flagi Chin i Polski  Uczestnicy spotkania z chińską delegacją w Sali Senackiej PK

 

Przypomnijmy, że przedstawiciele PK, a więc prof. Andrzej Szarata, prof. Piotr Michorczyk, prof. Rafał Zawisza i Katarzyna Baron-Lisiakiewicz odwiedzili partnerski Tianjin Chengjian University w lipcu br. W trakcie wizyty omawiano m.in. kwestie rozszerzenia współpracy w ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej o nowe dyscypliny, a także nowe poziomy kształcenia. Finałem rozmów jest list intencyjny podpisany przez rektorów Politechniki Krakowskiej i Tianjin Chengjian University, prof. Andrzeja Szaratę i prof. Bai Haili w dn. 6 października w Krakowie. Daje on nowe możliwości współpracy.

 

22 czerwca 2021 r. Politechnika Krakowska i Politechnika Białostocka zawarły z Tianjin Chengjian University w Chinach szczegółową umowę dotyczącą funkcjonowania Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej. Dokument ten dał chińskim studentom sposobność kształcenia się pod okiem naukowców z Polski i otrzymania podwójnego dyplomu (TCU i PK lub PB). Międzynarodowa Szkoła Inżynierska działa w strukturach uniwersytetu w mieście Tianjin, położonym 114 km na południowy wschód od Pekinu, będącym dużym ośrodkiem handlu i przemysłu, a także ważnym portem nad Morzem Żółtym i ośrodkiem wydobycia ropy naftowej. Językiem wykładowym ISE jest angielski, a kształcenie odbywa się na studiach I i II stopnia. Pierwsza rekrutacja do Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej została przeprowadzona w 2020 r. Założono, że każdego roku ISE przyjmie 240 studentów na studia I stopnia i 60 na II stopień. Strony umowy – PK, PB i TCU – zobowiązały się prowadzić Szkołę do 2028 r. z możliwością przedłużenia. Umowa zawarta między Politechniką Krakowską, Politechniką Białostocką i uczelnią w Tianjinie zakłada wspólne opracowywanie programów dla wszystkich rodzajów studiów, w tym celów kształcenia zawodowego, wymagań dotyczących kształcenia zawodowego, programów nauczania, planów nauczania itp. Nadzór nad prowadzeniem Szkoły sprawuje Wspólny Komitet Zarządzający.

 

Do tej pory kadra naukowa z PK zajmowała się edukowaniem na kierunkach architektura oraz architektura krajobrazu, a dydaktycy z Białegostoku na budownictwie i inżynierii środowiska. Podpisany na Politechnice Krakowskiej przez prof. Andrzeja Szaratę oraz prof. Bai Haili list intencyjny zapowiada poszerzenie współpracy pomiędzy TCU a PK o nowe pola, a więc kształcenie w obszarze inżynierii chemicznej. Propozycje kooperacji w imieniu Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK zaprezentowali dziekan dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK i dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK. Ponadto, strony zgodziły się podjąć działania pozwalające na kształcenie absolwentów TCU w Szkole Doktorskiej PK. O działalności SD PK podczas spotkania z chińską delegacją opowiadała dyrektor dr hab. inż. Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK.

 Delegacja za Chin w laboratorium chemicznym PK, pracownica PK coś tłumaczy  Przed budynkiem Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, prof. Bai Haili podaje rękę dziekanowi Piotrowi Michorczykowi  Spotkanie z chińską delegacją na Wydziale Architektury  Spotkanie chińskiej delegacji ze studentami z Chin na Wydziale Architektury

 

Prof. Andrzej Szarata i prof. Bai Haili złożyli również swoje podpisy pod nową umową w sprawie wymiany studentów i kadry akademickiej. Dokument poszerza i uszczegóławia umowę o wymianie studentów zawartą w 2014 r. Program ma zastosowanie do wymiany studentów studiów I stopnia (rok drugi i starsze) oraz studentów II stopnia, których znajomość języka angielskiego jest potwierdzona certyfikatem na poziomie co najmniej B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego lub CET 6 (PK i TCU oferują studentom kursy w języku angielskim). Żacy korzystający z wymiany będą mogli studiować na uniwersytecie przyjmującym przez jeden semestr lub jeden rok akademicki, a kursy, które podejmą, zostaną określone na uniwersytecie przyjmującym zgodnie z przepisami obowiązującymi na danej uczelni. Nowa umowa umożliwia także wymianę kadry naukowej. Dzięki tym zapisom badacze będą mogli brać udział w różnych formach aktywności, jak wspólne międzynarodowe konferencje i seminaria, składanie wniosków o projekty badań naukowych, wspólne publikowanie referatów itp.

 

Podczas pobytu na Politechnice Krakowskiej, chińska delegacja odwiedziła laboratoria Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, a także siedzibę Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych 1, gdzie doszło do spotkania ze studentami z Chin. 

 

(bk)

 

Fot. Jan Zych