Dr inż. arch. Bartosz Dendura z Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zdobył nagrodę główną w plebiscycie European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych. Jury doceniło architekta z PK za projekt ekologicznego domu zlokalizowanego na krakowskiej Olszy.

Trzech mężczyzn w garniturach. W środku stoi dr inż. arch. Bartosz Dendura, który trzyma w rękach dyplom.
Dr inż. arch. Bartosz Dendura z nagrodą European Property Awards / fot. Archiwum prywatne Bartosza Dendury

European Property Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych w Europie. Biorą w nim udział m.in. architekci, deweloperzy, projektanci wnętrz oraz pośrednicy na rynku nieruchomości. Organizowany od 1993 r. konkurs cieszy się dużą popularnością wśród architektów, o czym świadczą licznie nadsyłane zgłoszenia. Prace oceniało jury składające się z ponad 80 międzynarodowych ekspertów. W tym roku organizatorzy europejskim domom jednorodzinnym przyznali łącznie 11 nagród, w tym cztery nagrody główne. Podczas gali w Londynie takim wyróżnieniem została uhonorowana pracownia Studio4SPACE, którą zarządza dr inż. arch. Bartosz Dendura.

Zdjęcie z góry. Widoczne są liczne budynki, a wśród nich stoi dom zaprojektowany przez Bartosza Dendurę.
Ekologiczny dom na krakowskiej Olszy / Fot. Archiwum prywatne Bartosza Dendury

Nagroda European Property Awards to kolejna nagroda dla projektu ekologicznego domu na krakowskiej Olszy. W zeszłym roku projekt został doceniony m.in. przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP zdobywając nagrodę w plebiscycie Małopolskiego Salonu Architektury. W tym samym roku projekt nagrodziło jury konkursu „Dom z Klimatem”. W zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska konkursie na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego zdobył on nagrodę specjalną (więcej: Architekt z Politechniki Krakowskiej doceniony za projekt ekologicznego, drewnianego domu w Krakowie). Uznanie środowiska architektonicznego projekt zyskał już w 2021 r. w konkursie Green Building Awards zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Zdobył on wówczas tytuł najlepszej ekologicznej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Nagroda otrzymana w European Property Awards 2023 jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Jej międzynarodowa renoma jest oznaką, że nasza koncepcja i myśl architektoniczna znajdują uznanie w gronie najlepszych projektów europejskich wybranych przez jury konkursu. Dotychczas zaprojektowany przez nas budynek wyróżniany był za swoje pro środowiskowe rozwiązania a powyższa nagroda świadczy o zauważeniu i docenieniu także estetycznego wymiaru realizacji. Chcemy udowadniać, że architektura ekologicznego domu jednorodzinnego wykonanego w oparciu o konstrukcje drewnianą może być także ładna, o czym wielu Polaków zdaje się nie pamiętać lub nie wiedzieć. Ta nagroda jest dla nas sygnałem, że te założenia udało się zrealizować – mówi dr inż. arch. Bartosz Dendura.

W związku z licznym nagrodami nie raz już pisaliśmy o projekcie ekologicznego domu. Warto przypomnieć, że do realizacji tego projektu zastosowano technologię prefabrykowanych paneli o szkieletowej konstrukcji drewnianej, ograniczając ślad węglowy i ilość odpadów budowlanych w porównaniu z analogicznymi realizacjami w technologii tradycyjnej. Budynek został wykonany z zastosowaniem rozwiązań pasywnych i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi przegród zewnętrznych. Co więcej, zastosowano również odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, co w rezultacie skutkuje zmniejszeniem strat ciepła przez wentylację. Warto przypomnieć, że zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest powietrzną pompą ciepła, zasilaną z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu budynku.

Jednorodzinny dom przy ul. Dobrej w Krakowie. Posiada płaski dach i duże narożne przeszklenia. Jako materiał elewacyjny zostało zastosowane drewno. Jest to drewno opalane, ciemnobrązowe. Od frontu: cztery długie wąskie okna. Przed budynkiem znajduje się jasne ogrodzenie, chodnik i droga.
Projekt ekologicznego domu autorstwa dr. inż. arch. Bartosza Dendury z WA PK

Autor projektu, dr inż. arch. Bartosz Dendura to uznany krakowski architekt. Jest on jednym ze zwycięzców programu Europe 40 Under 40 ® na lata 2022-2023, czyli nagrody dla czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40 roku życia (więcej: 1 z 40 najwybitniejszych architektów poniżej 40 roku życia – międzynarodowe wyróżnienie dla pracownika WA PK). Bartosz Dendura jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studiował także w College of Architecture and Design na University of Tennessee. Dr inż. arch. Bartosz Dendura pracuje na Wydziale Architektury PK, a także prowadzi grupę projektową i badawczą Studio4SPACE. W konkursach nagradzane są nie tylko jego prace, ale także projekty studenckie, nad którymi sprawuje on opiekę jako promotor.

(jg)