Kierunek Klimat! – to hasło tegorocznej edycji Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbędzie się w niedzielę 17 września br. wokół TAURON Areny Kraków. To wielkie plenerowe święto dla małych i dużych, dedykowane tematom ekologii, ochrony środowiska oraz działań na rzecz czystego powietrza i rozważnego gospodarowania odpadami. A jeśli tak, to nie może na nim zabraknąć Politechniki Krakowskiej! Wśród wielu atrakcji Wielkiej Lekcji Ekologii będą m.in. ciekawe miniwykłady specjalistów PK na temat idealnego transportu, ekologicznego mycia samochodów, segregowania odpadów, odziaływania klimatu na nasze zdrowie czy zanieczyszczenia światłem. Wśród prelegentów m.in. rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Opiekunem merytorycznym politechnicznego panelu oraz jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

Nowością podczas tegorocznej edycji Wielkiej Lekcji Ekologii będzie scena plenerowa, na której naukowcy z Politechniki Krakowskiej wystąpią z przystępnymi pogadankami, Będzie też można z nimi porozmawiać, zadać najbardziej dociekliwie pytania. Ciekawe warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz konkursy z nagrodami przygotowało także Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości Politechniki Krakowskiej.

Tegoroczna lekcja ekologii odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września), dlatego tematyka przyjaznej środowisku komunikacji, elektromobilności i transportu miejskiego będzie na niej szczególnie szeroko podjęta. Organizatorzy będą zachęcać mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście, a w tę niedzielę zachęcają szczególnie, żeby do Tauron Areny przybyć rowerem, hulajnogą, na rolkach albo tramwajem czy autobusem.

Politechnika Krakowska także włączy się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności, zapraszając wszystkich fanów komunikacji miejskiej do Symulatora Tramwaju NGT6 na Wydziale Mechanicznym uczelni. W piątek 22 września w godz. 13-17 każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w roli motorniczego na krakowskich szlakach tramwajowych. Na wydarzenie zaprasza Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej.

Politechniczne mini-prelekcje na scenie plenerowej Wielkiej Lekcji Ekologii (17 września)

11:05-11:15 O zrównoważonym transporcie w mieście - prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej

11:15-11:30 Od „zielonego utleniacza” do pomysłu na ekobiznes, czyli słów kilka o myciu samochodów - dr inż. Maciej Thomas, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Krakowska

11:30-11:45 Odpady organiczne - dlaczego warto je segregować, prof. Agnieszka Generowicz, WIŚiE PK

12:35-12:45 Oddziaływanie klimatu na zdrowie człowieka , prof. Marta Cebulska, WIŚiE PK

14:30-14:45 Nietypowe aspekty zmiany klimatu - zanieczyszczenie światłem - prof. Anna Czaplicka, cz.1, WIŚiE PK

14:45-15:00 Nietypowe aspekty zmiany klimatu - zanieczyszczenie światłem - prof. Tomasz Ściężor, cz. 2, WIŚiE PK

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>

>>> Europejski Tydzień Mobilności z politechnicznym symulatorem tramwaju

W lewym górnym rogu logo Krakowa, a w prawym rysunek roślin i logo kampanii „Kraków w dobrym klimacie” i EKO Arena. Na środku napis: VII Wielka Lekcja Ekologii przy Tauron Arenie Kraków Kierunek Klimat! Poniżej symbol kalendarza i data 17 września oraz symbol zegara i godziny 11:00-16:00. Pod nimi zielony prostokąt z napisem „plener”. Poniżej grafika przedstawiająca planetę ziemię, liczne rośliny i ptaka na gałęzi. Na samym dole logotypy: Kraków, Tauron Arena Kraków, Zarząd Transportu Publicznego, AGH Solar, Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Symbioza, Zarząd Zieleni Miejskiej, mpec, Klimat, Energia Gospodarka Wodna, KMPO, Wodociągi Miasta Krakowa, Politechnika Krakowska, MPK, KHK.