Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków zapraszają na publiczne ogłoszenie wyników konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 w Krakowie, dawnej rezydencji królewskiej w Łobzowie.  Odbędzie się w piątek 28 października 2022 r. o godz. 15 w budynku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 w Krakowie – w Galerii Wydziału Architektury PK (na parterze).

W lipcu tego roku Politechnika Krakowska we współpracy z krakowskim oddziałem  SARP ogłosiła konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania przedpola Pałacu w Łobzowie. Zgodnie z założeniami organizatorów, koncepcja miała uwzględniać tradycję i rangę miejsca, jego tożsamość, rolę w skali miasta i regionu, a także rangę projektowanej przestrzeni i wartości jakie powinna wnosić.

Sądowi konkursowy pracował w składzie: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak (dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej), arch. Borysław Czarakcziew (przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa), dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK, prorektor ds. ogólnych Politechniki Krakowskiej, prof. Tomasz Kozłowski, prodziekan WA PK, dr arch. Piotr Turkiewicz, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Agata Zachariasz (WA PK), Grzegorz Stawowy, Radny Miasta Krakowa, Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, arch. Marek Szeniawski, Sędzia Konkursowy SARP Odział Warszawa, arch. Witold Zieliński, wiceprzewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.

W puli nagród konkursu jest 30 tys. zł, I nagroda to 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej. W oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu wezmą udział m.in. dziekan WA PK dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak i prezes SARP odział Kraków arch. Marka Kaszyński oraz przedstawiciele sądu konkursowego.