23 maja br. o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Krystyny Moszumańskiej-Nazar w Krakowie odbędzie się pokaz filmu poświęconego pamięci prof. zw. dr hab. inż. arch. Bohdana Lisowskiego, który przez większość swojego zawodowego życia był związany z Politechniką Krakowską.

 

 

Film „Profesor Bohdan Lisowski. Człowiek, który sam siebie zaprojektował” wyreżyserowała Anna Kaszewska. O postaci, dorobku twórczym i naukowym profesora opowiadają w nim architekci: prof. Krzysztof Ingarden, prof. Krzysztof Lenartowicz, prof. Romuald Loegler, prof. Bolesław Stelmach, prof. Maciej Złowodzki, dr Piotr Lewicki, Piotr Chuchacz, Witold Gawłowski, Marek Tarko oraz Bohdan Biś Lisowski. Po projekcji syn profesora poprowadzi dyskusję panelową z osobami wypowiadającymi się w filmie.

 

Profesor Bohdan Lisowski związany był z Politechniką Krakowską od rozpoczęcia studiów w 1945 r., aż do śmierci w 1992 r. W Polsce wykładał na: Politechnice Wrocławskiej (1963-65), Politechnice Śląskiej w Gliwicach (1965-74), Politechnice Warszawskiej (1965-85), Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1963-92) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (1983-91). Był gościem uczelni oraz organizacji naukowych i zawodowych w Holandii, Niemczech, Czechach, Austrii, Francji, Chinach oraz na Węgrzech. Należał do licznych towarzystw, organizacji, redakcji i fundacji o charakterze naukowym i twórczym, w tym: Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie pełnił funkcję Prezesa Oddziału SARP Kraków, Polskiej Akademii Nauk m.in. jako przewodniczący Komisji Ergonomicznej, Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego i Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.

 

 

Zdjęcie mężczyzny w średnim wieku na tle ceglastego budynku. Obok napis: premiera filmu „Profesor Bohdan Lisowski. Człowiek, który sam siebie zaprojektował”. Scenariusz i reżyseria: Anna Kaszewska współpraca: Biś Lisowski Sala Koncertowa Akademia Muzyczna w Krakowie 23 maja 2024 (czwartek) • godz. 18:00 • ul. św. Tomasza 43. Na dole logotypy: Organizator: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP Patronat honorowy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Polska Akademia Nauk, Politechnika Krakowska, Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Krakowskiej, Stypendium imienia profesora Bohdana Lisowskiego. Patronat medialny: TVP 3 Kraków

 

 

 

{fastsocialshare}

KlubSFNPPolitechnika Krakowska po raz pierwszy gości uczestników zjazdu prestiżowego Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Od piątku 17 maja 2024. r. będą obradować w Krakowie w gronie ponad 60 wybitnych osobowości polskiej nauki i przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podczas wydarzenia odbędzie się także gala finałowa Nagrody im. Artura Rojszczaka. Politechnikę Krakowską w Klubie Stypendystów FNP reprezentuje dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK, prodziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej  ds. ewaluacji i współpracy z zagranicą.

 

 

Klub Stypendystów FNP zrzesza laureatów podoktorskich programów stypendialnych FNP. - Do Klubu należą wybitni polscy naukowcy, laureaci wielu nagród i wyróżnień. Duża część klubowiczów to osoby, które prowadziły badania naukowe za granicą, a po powrocie do Polski prowadzą z sukcesem działalność naukową w Polsce – mówi  prof. Matras-Postołek. Sama jest najlepszym przykładem takiej właśnie realizacji ścieżki naukowej. Przez wiele lat prowadziła badania w Niemczech w  Münster University of Applied Sciences, była stypendystką wielu prestiżowych programów, a teraz z sukcesami realizuje się w pracy badawczej na PK. Jest też mentorką dla licznych młodych naukowców polskich i zagranicznych, którzy pod jej skrzydłami realizują przełomowe badania  w ramach grantów krajowych i zagranicznych.

 

 

NagrodaARojszczakaGłówną misją Klubu Stypendystów FNP jest  Interdyscyplinarna i międzypokoleniowa integracja stypendystów FNP, wspieranie rozwoju polskiej nauki, propagowanie etosu naukowca oraz nauczyciela, krzewienie dobrych praktyk naukowych i podnoszenie kwalifikacji oraz działania na rzecz międzypokoleniowej i interdyscyplinarnej integracji polskiego środowiska naukowego. Członkowie Klubu organizują co roku spotkania, w których, poza stypendystami i przedstawicielami FNP, biorą udział zaproszeni goście specjalni i naukowcy uznawani za autorytety w swojej dziedzinie. Spotkania te są okazją do wzajemnego zaprezentowania swoich zainteresowań badawczych, dyskusji, nawiązywania przyjaźni.

 

 

W trakcie zjazdu,  który w tym roku odbywa się na Politechnice Krakowskiej, odbędzie się m.in. panel dyskusyjny na temat przyszłości polski nauki z przedstawicielami FNP (wiceprezes Zarządu dr Marta Łazarowicz-Kowalik), MNiSW,  NCN (dyrektor Krzysztof Józwiak) oraz  NCBiR (dr Anna Czarnecka). Zostanie też zainicjowany program mentoringowy organizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wręczona zostanie także Nagroda im. Artura Rojszczaka (tragicznie zmarłego założyciela i animatora Klubu, wybitnego filozofa). Wyróżnienie i indywidualna nagroda pieniężna jest przyznawana corocznie młodym doktorom, którzy poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. - Do finału w tym roku zakwalifikowało się trzech młodych naukowców Aleksandra Krogulska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Kręcichwost  z Politechniki Śląskiej i Piotr Guzik z Akademii Górniczo-Hutniczej - zdradza Katarzyna Matras-Postołek.

 

 

Zjazd stypendystów FNP rozpoczyna się w piątek 17 maja o godz. 15 w Pawilonie Konferencyjnym Kotłownia, w otwarciu uczestniczył będzie rektor PK prof. Andrzej Szarata. Obrady potrwają do niedzieli, panel dyskusyjny i galę Nagrody im. A. Rojszczaka zaplanowano na sobotę.

 

(m)

 

 

 

Na zdjęciu statuetka Nagrody im. Artura Rojszczaka

 

 

 

{fastsocialshare}

 

Politechnika Krakowska rusza w targową trasę, by spotkać się z uczniami szkół średnich w wielu miastach z całej Polski. Pracownicy PK odwiedzą m.in.: Warszawę, Kielce, Lublin, Katowice, Wieliczkę, Nowy Sącz i Jędrzejów. 

 

Najbliższe targi edukacyjne będą okazją do lepszego poznania Politechniki Krakowskiej i oferty kierunków, zasad rekrutacji oraz tych aspektów, które przyszłych studentów i studentki interesują najbardziej. Ponadto, osoby uczestniczące w wydarzeniach otrzymają materiały z przydatnymi informacjami dotyczącymi uczelni i kierunków studiów. Stoisko Politechniki będzie dokładnie oznaczone, a nasze Przedstawicielki i Przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

 

  • 28 lutego, Błonie: Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza, ul. Łąki 2 (godz. 9.00-11.00)
  • 28 lutego, Grodzisk Mazowiecki: Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2, ul. Kilińskiego 8c (godz. 12.00-14.00)
  • 5 marca, Legionowo: Liceum Ogólnokształcące, ul. Piłsudskiego 26 (godz. 10.00-13.00)
  • 6 marca, Wieliczka: Szkolny Dzień Kariery, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Piłsudskiego 105 (godz. 10.00-13.00)
  • 6 marca, Żyrardów: Liceum Ogólnokształcące, ul. Piłsudskiego 26 (godz. 10.00-13.00)
  • 11 marca, Sochaczew: Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina, ul. 15 sierpnia 4 (godz. 10.00-13.00)
  • 12 marca, Cieszyn: Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, ul. Plac Londzina 3 (godz. 10.00 - 13.00)
  • 13 marca, Pszczyna: Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Zamenhofa 5 (godz. 10.00 - 13.00)
  • 15-16 marca, Warszawa: 40. Międzynarodowy Salon Edukacyjny, Hala EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 (godz. 9.00-16.00)
  • 19-20 marca, Katowice: Hala widowiskowo-sportowa "Spodek", al. Wojciecha Korfantego 35 (godz. 8.00-15.00)
  • 21-22 marca, Lublin: Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11 (godz. 9.00-16.00)
  • 22 marca, Żywiec: Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, ul. Mickiewicza 6 (godz. 10.00 - 13.00)
  • 25 marca, Sandomierz: II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, ul. Mickiewicza 9 (godz. 9.30 - 12.00)
  • 3 kwietnia, Rawa Mazowiecka: Liceum Ogólnokształcące, ul. Kościuszki 20 (godz. 10.00-13.00)
  • 4 kwietnia, Pajęczno: Zespół Szkół, ul. Sienkiewicza 5 (godz. 9.00-11.00)
  • 4 kwietnia, Staszów: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, ul. Koszarowa 7 (godz. 9.00-13.00)
  • 9 kwietnia, Końskie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater, ul. Armii Krajowej 2 (godz. 9.00-13.00)
  • 11 kwietnia, Jędrzejów: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja, 11 Listopada 37 (godz. 9.00-13.00)
  • 12 kwietnia, Nowy Sącz: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Nadbrzeżna 34 (godz. 8.00-18.00)
  • 18 kwietnia, Kielce: Politechnika Świętokrzyska, aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 7 (godz. 10.00-13.00)
  • 25 kwietnia, Skarżysko-Kamienna: II Liceum Ogólnokształcące, aleja Piłsudskiego 50 (godz. 9.00-13.00)

 

{fastsocialshare}

 

Zapraszamy do udziału w XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współrzędnościowa Technika Pomiarowa” organizowanej przez Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

 

grafika informacyjna na temat wydarzenia

Konferencja odbędzie się w Krakowie, w dniach 25-26.04.2024 r. i będzie połączona z otwarciem Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych, wyposażonego w najnowocześniejsze na świecie systemy pomiarów współrzędnościowych w skalach od nano do makro.


Tematyka konferencji obejmuje:

  • rozwój w dziedzinie współrzędnościowej techniki pomiarowej,
  • współrzędnościowe maszyny pomiarowe,
  • teoria pomiarów współrzędnościowych,
  • niepewność pomiarów,
  • identyfikowalność i kontrola współrzędnościowych systemów pomiarowych,
  • zastosowanie metrologii w produkcji elementów maszyn,
  • rola i zadania metrologii w systemach zapewnienia jakości,
  • nowe trendy w pomiarach powierzchni,
  • techniki wizualizacji i wirtualizacji,
  • metrologia w czwartej rewolucji przemysłowej,
  • edukacja w zakresie metrologii współrzędnościowej,
  • geometryczna specyfikacja produktu.

 

Konferencja ta ma jedną z najdłuższych na świecie tradycji w obszarze metrologii współrzędnościowej, jest organizowana od niemal 30 lat.

 

Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia dotyczące współrzędnościowej techniki pomiarowej, współrzędnościowych systemów pomiarowych, metod ich wzorcowania, nadzorowania oraz oceny ich dokładności, a także praktycznych zastosowań metrologii współrzędnościowej w przemyśle i nauce.

 

Więcej informacji na www.wtp.pl

dni integracji kolaż sjo - zawodnicy na wózkach grający w koszykówkę, Prorektor PK Marek Bauer z Magdaleną Corą,i Janem Ortylem, LOgo PK, złoty medal
W dniach 8-12 kwietnia trwają XVI Krakowskie Dni Integracji, coroczne wydarzenie współorganizowane przez 8 krakowskich uczelni, mające na celu uświadamiać społeczność akademicką o niepełnosprawności oraz integrować. W tych dniach w Krakowie odbywają się wykłady, prelekcje, spotkania. Podczas konferencji głównej, której tematem przewodnim w tym roku był sport, wręczono nagrody "Integralia" za działania na rzecz dostępności. Laureatką tej nagrody na Politechnice Krakowskiej została mgr Magdalena Cora — Dyrektor Studium Języków Obcych PK.
W środę drużyna Politechniki Krakowskiej w składzie: kapitan — mgr Małgorzata Kardas, mgr Beata Jeż, mgr Magdalena Cora, mgr Marcin Laskowski, mgr Krzysztof Włodarczyk, mgr Wojciech Radzikowski, mgr Jerzy Dybała wzięła udział w turnieju koszykówki na wózkach, organizowanego na hali AGH w ramach Dnia Sportu na Krakowskich Dniach Integracji. W turnieju wzięło udział 8 drużyn reprezentujących uczelnie krakowskie. Drużyna Politechniki Krakowskiej po zaciętej walce wygrała cały turniej i zdobyła złoty medal.