W końcówce kwietnia Politechnikę Krakowską odwiedził prof. Benjamín J. González Díaz z Uniwersytetu La Laguna na Teneryfie. W trakcie wizyty, która została zorganizowana w ramach współpracy wewnątrz sojuszu 9 uczelni STARS EU, m.in. przeprowadził ok. 60 godzin wykładów dla studentów Politechniki Krakowskiej. Więcej szczegółów znajdą Państwo w krótkim wywiadzie, który z prof. Diazem przeprowadził Adam Sadło.      

 

 

Szanowny Panie Profesorze, właśnie wrócił Pan z kilkudniowej wizyty na Politechnice Krakowskiej w ramach STARS EU. Jakie były cele tej wizyty?

 

Zostałem zaproszony jako profesor wizytujący do wygłoszenia wykładu na temat paliw alternatywnych dla studentów inżynierii chemicznej i procesowej oraz zrównoważonych innowacji dla studentów biotechnologii. To było wspaniałe doświadczenie, a ja miałem okazję przekonać się o wysokim poziomie studentów i ich wielkich zdolnościach.

 

 

Prof. Diaz z grupą studentów przed budynkiem wydziału inżynierii i technologii chemicznejW STARS EU jest Pan liderem TIG (Thematic Interest Group) o nazwie Energy Transition. Proszę wyjaśnić naszym czytelnikom, czym jest TIG i jakie prace są w niej wykonywane.

 

Wewnątrz STARS EU pakiety robocze są podzielone na kilka grup. Struktura ta ma zdolność do samoadaptacji, co oznacza, że obecnie mamy 9 TIGów, ale kilka innych jest w trakcie tworzenia. Wszystkie TIGi zaplanowały kilka działań w zakresie badań, wykładów i zaangażowania interesariuszy w celu współtworzenia nowych stopni naukowych, studiów magisterskich, programów doktoranckich, wspólnych badań, transferu wiedzy do przemysłu i struktur rządowych, a także innych działań, w których studenci odgrywają istotną rolę.

 

W naszym TIG pracujemy nad perspektywami transformacji energetycznej, nad tym, jak możemy osiągnąć cele dekarbonizacji, analizą obecnej metodologii, przeglądem postępu technicznego...

 

Główną ideą jest tworzenie wiedzy, zwiększanie mobilności studentów i współpraca w celu dzielenia się pomysłami, procedurami i technologiami dotyczącymi transformacji energetycznej interesariuszom i rządowi, przekazywanie wyników do przemysłu, dostosowując to do studentów, tak, aby mogli stawić czoła nowym wyzwaniom.

 

 

Jakie działania związane z transformacją energetyczną miały miejsce podczas Państwa wizyty w Krakowie?

 

Poza wykładami związanymi z szeroko pojętymi drogami transformacji energetycznej, a w szczególności z aktualnym scenariuszem, celami i możliwościami przeprowadzenia transformacji energetycznej w Polsce, odbyliśmy kilka spotkań, aby zmierzyć się z przyszłością TIG, ponieważ Uniwersytet La Laguna jest aktualnym liderem, a Politechnika Krakowska uczelnią współprowadzącą. Pod koniec roku na PK odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona energetyce, w której wezmą udział koledzy z TIG.

 

 

Jakie są Pańskie kolejne projekty związane z TIG?

 

Zaplanowaliśmy nowe działania badawcze w ramach programów: Horyzont i LIFE.

 

 

Jakie rezultaty chcecie osiągnąć?

 

Dążymy do zacieśnienia naszej współpracy, stworzenia nowych użytecznych struktur zwiększających mobilność studentów oraz sprzyjających możliwości oferowania wspólnych studiów, także doktoranckich.

 

 

Prof. Díaz, dr hab. inż. Piotr Michorczyk, dziekan WIiTCh, dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK oraz grupa studentów WIiTCh Jak ocenia Pan współpracę w ramach TIG z naukowcami i studentami Politechniki Krakowskiej?

 

Studenci z PK otrzymali bardzo rzetelne kształcenie i z pewnością mogą stawić czoła bardzo skomplikowanym wyzwaniom w tej dziedzinie, przy współpracy z naukowcami z PK, którzy pracują w tej dziedzinie. Niewątpliwie współpraca z PK w ramach TIG układa się znakomicie.

 

 

Czy było coś, co Pana zaskoczyło?

 

Szczerze mówiąc, zdawałem sobie sprawę z bardzo dobrego poziomu i umiejętności studentów, ciężkiej pracy profesorów i ich zaangażowania w projekt STARS EU. Dlatego nie jestem zdziwiony.

 



Czy to była Pańska pierwsza wizyta w Krakowie?

 

Tak, to był mój pierwszy raz w tym fantastycznym mieście.

 

 

Czy znalazł Pan czas, aby poznać Kraków i spróbować polskiej kultury i np. kuchni? Co zrobiło na Panu największe wrażenie?

 

Miałam okazję zwiedzić miasto, poznać jego kulturę i spróbować kuchni. Najkrócej mówiąc: było świetnie.

 

 

Kiedy planuje Pan kolejną wizytę na Politechnice Krakowskiej i jak będzie ona wyglądała?

 

Głównym pomysłem jest udział w przyszłym roku jako profesor wizytujący, jeśli będzie to możliwe. 

 

 

 

Benjamín J. González Díaz (Uniwersytet La Laguna na Teneryfie) uzyskał doktorat z Fizyki od 2008 r., a profesorem zwyczajnym w dziedzinie Inżynierii Elektrycznej jest od 2018 r. Jego praca naukowa skupia się na różnych aspektach związanych z wytwarzaniem systemów energii odnawialnej, wytwarzaniem i zarządzaniem w sieci oraz politycznymi i społecznymi konsekwencjami transformacji energetycznej. Pracował przy kilku projektach badawczych o zasięgu międzynarodowym, krajowym (Hiszpania) i regionalnym.

 

Współpracował z zespołami badawczymi z kilku krajów, w tym z Niemcami w ISE Fraunhofer, w Kolumbii z Uniwersytetem EAN oraz w Singapurze z Instytutem Badań nad Energią Słoneczną. Obecnie koordynuje Tematyczną Grupę Zainteresowań ds. Transformacji Energetycznej w European University Alliance STARS EU.

 

Z punktu widzenia działań związanych z rozwojem technologii i współpracy z przemysłem, prowadził 7 inicjatyw i brał udział w kolejnych 10.

 

W obszarze zarządzania uczelnią był Koordynatorem ds. Jakości i Innowacji Dydaktycznych Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Technicznej w latach 2016-2017, Dyrektorem Sekretariatu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Usług Uczelni w latach 2017-2019, a od 2011 członkiem Komisji Naukowej ds Studiów Magisterskich na kierunku Energie Odnawialne.

 

Więcej informacji: https://orcid.org/0000-0003-1975-2520

 

 

 

Adam Sadło

 

Zdjęcie 1. Prof. Benjamín J. González Díaz z grupą studentów przed budynkiem WIiTCh PK

Zdjęcie 2: Prof. Benjamín J. González Díaz, dr hab. inż. Piotr Michorczyk, dziekan WIiTCh, dr hab. inż. Katarzyna Matras-Postołek, prof. PK oraz grupa studentów WIiTCh