Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 26 marca br. opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Szef resortu Dariusz Wieczorek przyznał jednorazowe stypendium w kwocie 17 tys. złotych 368 studentkom i studentom. Wśród nagrodzonych znalazły się cztery osoby z Politechniki Krakowskiej – z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Grupa studentek w laboratorium

Według danych Ministerstwa rektorzy polskich uczelni złożyli w tym roku 1068 wniosków o przyznanie stypendiów. Zostały one poddane dogłębnej ocenie przez specjalny zespół doradczy, składający się z 55 ekspertów reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Ostatecznie, spośród 1048 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium Minister Nauki przyznał stypendium: 309 stypendiów za osiągnięcia naukowe, 35 za osiągnięcia sportowe, 26 za osiągnięcia artystyczne oraz 16 stypendiów za osiągnięcia mieszane (naukowo-artystyczne).

Wśród nagrodzonych studentów z Politechniki Krakowskiej znaleźli się Paweł Stalmach (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, technologia chemiczna), Katarzyna Sala (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, inżynieria materiałowa), Paweł Jamróz (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, biotechnologia) oraz Mateusz Jamroży (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, inżynieria materiałowa).

Paweł Stalmach obecnie jest studentem drugiego roku na studiach II stopnia na kierunku technologia chemiczna. Jest autorem i współautorem artykułów naukowych oraz referatów, laureatem nagrody zespołowej (srebrny medal) na wystawie International Warsaw Invention Show (IWIS 2022). Wniósł także znaczący wkład w projekt badawczy Molecular design, synthesis and application of photoinitiator-catalysts (PICs) for photopolymerization reactions. Przedmiotem badawczym projektu jest produkcja powłok polimerowych oraz w technologiach szybkiego obrazowania 3D. Kierowniczką projektu jest dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK.

Katarzyna Sala, studentka inżynierii materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki, aktywnie działa w Kole Naukowym SmartMat, którego innowacyjne pomysły były wielokrotnie nagradzane, m.in. zdobyły dwa złote i jeden srebrny medal  podczas Korea International Women's Invention Exposition. Katarzyna Sala pełniła rolę głównego wykonawcy w dwóch nagrodzonych na wystawie projektach: SmartGels, którego celem było otrzymanie żeli polimerowych wrażliwych na bodźce zewnętrzne oraz Układy transdermalne w celowanej terapii nowotworów skóry, który skupiał się na otrzymaniu innowacyjnych materiałów opatrunkowych, pełniących funkcję systemów dostarczania leków w terapii nowotworów skóry.

Paweł Jamróz, student drugiego roku studiów II stopnia biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, jest współautorem kilku artykułów i monografii naukowych oraz uczestnikiem trzech projektów badawczych zajmujących się technologią druku 3D. Jest także laureatem złotego medalu w klasyfikacji generalnej konkursu organizowanego w ramach International Warsaw Invention Show IWIS 2022 oraz złotego medalu XVI międzynarodowych targów wynalazków i innowacji INTARG (nagrody zespołowe).

Mateusz Jamroży jest absolwentem studiów I stopnia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały. Obecnie studiuje na studiach II stopnia na kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Jest współautorem licznych artykułów w pismach naukowych oraz referatów na konferencjach m.in.: Analysis of the Influence of Both the Average Molecular Weight and the Content of Crosslinking Agent on Physicochemical Properties of PVP-Based Hydrogels Developed as Innovative Dressings oraz Silver Nanoparticles and Glycyrrhiza glabra (Licorice) Root Extract as Modifying Agents of Hydrogels Designed as Innovative Dressings  („INTERNATIONAL JOURNAL OF MOLECULAR SCIENCES”), Verification of the Influence of the 2-Hydroxy-2-methylpropiophenone (Photoinitiator) Content in Hydrogel Materials on Their Physicochemical Properties and Surface Morphology („Coatings”), Materiały hydrożelowe jako nowoczesne systemy transdermalnego dostarczania leku (Ogólnopolska Konferencja Studentów Młodych Naukowców nt. Nowe Trendy w Badaniach Naukowych), Materiały Hydrożelowe Jako Nowoczesne Nośniki Substancji Leczniczej (I Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna ,,Biomateriały Nadzieją Przyszłości'').

Stypendium ministra jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. zł. Stypendium wypłaca studentowi uczelnia w terminie 14 dni od dnia zaksięgowania środków na jej rachunku bankowym.

(J. S.)

Na zdjęciu: studentki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki / fot. Jan Zych