22 dzień marca, a więc miniony piątek, był ostatnim dniem rejestracji do XII edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Można śmiało mówić o rekordowym zainteresowaniu inicjatywą Politechniki Krakowskiej – do konkursu zgłosiło się 370 osób, w tym 283 uczniów i 87 studentów. Osoby, które dokonały rejestracji (w przypadku uczniów niepełnoletnich – dostarczą do 27 marca zgody na udział), otrzymają od nas wkrótce potrzebne informacje dotyczące I etapu konkursu oraz jego przebiegu. Rywalizacja on-line została zaplanowana na 5 kwietnia. Wielki finał, w którym weźmie udział 7 uczniów i 5 studentów – najlepszych uczestników I etapu, już 26 kwietnia na Politechnice Krakowskiej.

Plakat konkursu. W górnej części wizerunek Tadeusza Kościuszko w komiksowych kolorach. W środku tytuł konkursu, a w dolnej części zdjęcia nagród i informacja o dodatkowych punktach rekrutacyjnych Spośród rekordowych 370 osób, które zarejestrowały się do udziału w rywalizacji, najwięcej zgłoszeń było z województw: małopolskiego (109), świętokrzyskiego (78), śląskiego (36), podkarpackiego (31), mazowieckiego (27), kujawsko-pomorskiego (17), łódzkiego (15), lubelskiego (14) i pomorskiego (11). Co ważne, po raz kolejny mamy zgłoszenia ze wszystkich 16 województw.

I etap (zdalny) tegorocznej edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” będzie złożony z 30 pytań zamkniętych. Etap finałowy będzie odbywał się w tym roku według zmienionych zasad. Rywalizacja została podzielona na III rundy. Do tej ostatniej dotrze tylko 3 zawodników. Wszystkie zasady zostały szczegółowo opisane w regulaminie konkursu. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z tym dokumentem.

Zwycięzca politechnicznej inicjatywy upamiętniającej patrona uczelni zgarnie laptopa i 2 tys. zł. Za zajęcie II miejsca przewidziano czytnik e-booków i 1500 złotych, a za III miejsce – słuchawki gamingowe i 500 zł. Jednak żaden uczestnik wielkiego finału nie opuści PK z pustymi rękami. Osoby, które zajmą miejsca od IV do XII otrzymają nagrody książkowe i gadżety związane z Politechniką Krakowską. Ponadto, w XII edycji konkursu wszyscy uczniowie uczestniczący w finale dostaną dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na wszystkie kierunki studiów I stopnia na Politechnice Krakowskiej. O liczbie przyznanych punktów zdecyduje kolejność miejsc uzyskana w finale. Najwyżej uplasowany uczeń zostanie zaopatrzony w aż 100 dodatkowych punktów uwzględnianych w rekrutacji na PK. Osoba, która uzyska drugi wynik wśród uczniów, otrzyma 80 punktów, a trzeciemu pod względem wyniku uczniowi przyznanych zostanie 60 punktów. Każdy z czworga pozostałych uczniów otrzyma 50 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Szczegóły dotyczące przyznawania punktów i ich liczby zawarto w regulaminie. Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykają się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane są w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”, dostępnej pod adresem: kosciuszko.pk.edu.pl.

(bk)