4 marca, w Światowy Dzień Inżyniera, wystartowała rejestracja do XII edycji ogólnopolskiego konkursu Politechniki Krakowskiej „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Po raz kolejny uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci będą mogli zgłębić swoją wiedzę o dokonaniach wybitnego patrona Politechniki Krakowskiej – bohatera dwóch narodów, wizjonera i inżyniera – i sprawdzić swoje siły w dwuetapowej rywalizacji. Do wygrania atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe, a w przypadku uczniów – także dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. Co ważne, wszyscy uczniowie biorący udział w finale mogą liczyć na punkty rekrutacyjne! To nie jedyna zmiana w tegorocznej edycji konkursu. Zaproponowaliśmy również nieco inne zasady finału.

Plakat konkursu. W górnej części wizerunek Tadeusza Kościuszko w komiksowych kolorach. W środku tytuł konkursu, a w dolnej części zdjęcia nagród i informacja o dodatkowych punktach rekrutacyjnych Rejestracja do tegorocznej edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” rozpoczęła się 4 marca i potrwa do 22 marca. Zajmuje tylko chwilę. Ważne, żeby zapamiętać (zapisać) wskazane na etapie rejestracji dane dostępowe, które będą niezbędne do udziału w I etapie konkursu. Osoby niepełnoletnie muszą również dopilnować dostarczenia organizatorom zgody rodzica lub opiekuna prawnego (tylko w formie przesyłki lub osobiście; skanów nie uwzględniamy).

5 kwietnia zaplanowaliśmy I etap zmagań – test wiedzy on-line. 26 kwietnia obędzie się wielki finał konkursu w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na terenie Politechnice Krakowskiej. Wezmą w nim udział najlepsi uczestnicy I etapu. Postanowiliśmy zmienić zasady wielkiego finału. Po pierwsze, o nagrody powalczy teraz więcej osób – 12. W tym gronie znajdzie się 7 uczniów i 5 studentów. Po drugie, rywalizacja finałowa w murach Politechniki Krakowskiej została podzielona na III rundy. Do tej ostatniej dotrze tylko 3 zawodników. Wszystkie zasady zostały szczegółowo opisane w regulaminie konkursu. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z tym dokumentem.

Zwycięzca politechnicznej rywalizacji zgarnie laptopa i 2 tys. zł. Za zajęcie II miejsca przewidziano czytnik e-booków i 1500 złotych, a za III miejsce – słuchawki gamingowe i 500 zł. Jednak żaden uczestnik wielkiego finału nie opuści PK z pustymi rękami. Osoby, które zajmą miejsca od IV do XII otrzymają nagrody książkowe i gadżety związane z Politechniką Krakowską. Ponadto, w XII edycji konkursu wszyscy uczniowie uczestniczący w finale dostaną dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na wszystkie kierunki studiów I stopnia na Politechnice Krakowskiej. O liczbie przyznanych punktów zdecyduje kolejność miejsc uzyskana w finale. Najwyżej uplasowany uczeń zostanie zaopatrzony w aż 100 dodatkowych punktów uwzględnianych w rekrutacji na PK. Osoba, która uzyska drugi wynik wśród uczniów, otrzyma 80 punktów, a trzeciemu pod względem wyniku uczniowi przyznanych zostanie 60 punktów. Każdy z czworga pozostałych uczniów otrzyma 50 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Szczegóły dotyczące przyznawania punktów i ich liczby zawarto w regulaminie.

Wszystkie pytania i zagadnienia, z którymi uczestnicy spotykają się w ramach kolejnych etapów rywalizacji, opracowywane są w oparciu o wykaz odpowiednio dobranej literatury. Nad warstwą merytoryczną konkursu czuwa Komisja w składzie: prof. dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr hab. Krzysztof Ślusarek (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny), dr inż. arch. Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska, Wydział Architektury), mgr Lilianna Lewandowska (kierownik Muzeum Politechniki Krakowskiej), mgr Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa). Przewodniczącym tego gremium jest prorektor ds. studenckich PK dr inż. Marek Bauer.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”, dostępnej pod adresem: kosciuszko.pk.edu.pl. Przypominamy, że zgodnie z zasadami konkursu, nie mogą w nim brać udziału studenci kierunku historia oraz finaliści poprzednich edycji.

(bk)