„Tube runner”, a więc koncepcja pojemnika przeznaczonego do transportu małych obiektów i materiału biologicznego w placówkach medycznych to zwieńczenie studiów inżynierskich Natalii Łakoma. Absolwentka inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej skupiła się – w ramach swojej pracy dyplomowej – na rozwiązaniu, które może ułatwić oraz przyspieszyć pracę personelu medycznego, a także ograniczyć ilości pojemników wykorzystywanych w placówkach medycznych. Jej praca została doceniona i znalazła się w zestawieniu Dyplomów FNC 2023, a więc najlepszych prac dyplomowych absolwentów polskich uczelni artystyczno-projektowych. Do 31 marca trwa głosowanie internautów, będące kolejnym etapem konkursu. Zachęcamy do oddania głosu na dyplom inż. Natalii Łakoma.

Składowe pojemnika zaprojektowanego przez absolwentkę. Kolor biały, na głównej części pojemnika elementy pomarańczoweOrganizatorem zestawienia jest „FONT nie czcionka!” – powstały w 2013 r. portal sztuki i designu. Publikowane w jego ramach materiały dotyczą interesujących projektów, sztuki, procesów kulturowych i marketingowych. FNC organizuje zestawienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów uczelni artystyczno-projektowych od 2014 r. Jego celem jest przegląd i promocja młodych polskich twórców. W ciągu dziewięciu edycji wyróżniono już ponad pół tysiąca wyjątkowych dyplomów, z których wiele znalazło praktyczne zastosowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazło się 62 prac z 18 różnych uczelni. Zgłoszone dyplomy co roku ocenia jury złożone z twórców zajmujących się projektowaniem identyfikacji wizualnych, serwisów internetowych, ilustracji, projektów scenograficznych i architektonicznych. W edycji 2023 w gronie tym znaleźli się: Tomasz Tobys (projektant, menedżer i założyciel studio FNC), Marta Drożdżowska (ilustratorka, projektantka graficzna), Dawid Korzekwa (projektant i przedsiębiorca), Justyna Kucharczyk (projektantka i badaczka), Mateusz Kosma (projektant graficzny w studiu user experience EDISONDA), Karolina Rączka (z wykształcenia architektka i graficzka, a z wyboru scenografka).

Wśród dyplomów, które znalazły się w zestawieniu FNC 2023, jest też obroniona w maju 2023 r. praca inżynierska absolwentki inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej – Natalii Łakoma. Praca była realizowana pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Kromki-Szydek, prof. PK z Katedry Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki na Wydziale Mechanicznym, a konsultowana przez mgr. sztuki Michała Maciukiewicza z Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego WM PK.

Tematem pracy dyplomowej Natalii Łakoma była koncepcja pojemnika przeznaczonego do transportu małych obiektów i materiału biologicznego w placówkach medycznych. Najważniejsze zadanie stawiane przed „Tube runner”, bo tak nazywa się projekt, polega na umożliwieniu transportowania obiektów ręcznie oraz z wykorzystaniem poczty pneumatycznej. Rozwiązanie ma ułatwić oraz przyspieszyć pracę personelu medycznego i ograniczyć ilość pojemników wykorzystywanych w placówkach medycznych. Autorka projektu zwróciła uwagę na potrzeby użytkowników (regulacja uchwytu), a także cykl życia produktu – moduły po zużyciu można wymieniać. Transporter został zaprojektowany w taki sposób, aby jego czyszczenie i dezynfekcja nie sprawiały trudności. „Tube runner” składa się z bazy tworzącej zewnętrzny korpus oraz wymiennych modułów, dostosowanych do konkretnych potrzeb.

Do 31 marca potrwa głosowanie on-line na prace z zestawienia Dyplomów FNC 2023. Zachęcamy do oddania głosu na projekt inż. Natalii Łakoma. Głosować można tutaj.

(bk, am)

Grafika – pojemnik zaprojektowany przez Natalię Łakoma