W sobotę rusza 55. Rajd Politechniki Krakowskiej

Trwają zapisy na trasy górskie 55. Rajdu Politechniki Krakowskiej. W tym roku organizatorzy proponują sześć tras: trzydniową, trzy dwudniowe i dwie jednodniowe. Górskie wędrowanie, to tylko część rajdu. Tegoroczny nazwany został „Elektrycznym” i odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja. Baza rajdu to centrum Zawoi - ośrodek „Diablak”. Szczegółowy program prezentuje Samorząd Studencki PK na stronie internetowej rajdu.

Rajd Politechniki Krakowskiej jest najstarszą w Polsce imprezą turystyczną, w klasie rajdów górskich. Pierwszy rajd odbył się w Dolinkach Podkrakowskich w kwietniu 1962 r. Wówczas wzięło w nim udział 144 studentów.

Rajd był pomysłem studenta Politechniki, ówczesnego wiceprzewodniczącego Rady Uczelnianej ZSP i przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki - Kazimierza Flagi, 40 lat później - profesora i rektora Politechniki (w kadencji 1996-2002).

Z rajdu na rajd rosła liczba uczestników. W roku 1965 było już 700 uczestników. Jednocześnie Rajd PK stał się wydarzeniem w życiu uczelni. Coraz częściej obok studentów zaczęli się pojawiać pracownicy Politechniki. Z czasem przestał być imprezą wyłącznie jednej uczelni, przyciągając studentów z innych szkół wyższych. Obecnie w rajdach bierze udział średnio od dwóch do trzech tys. osób.

Rajdy w swojej historii zasięgiem objęły całe południe Polski w paśmie Karpat, od Bramy Morawskiej po granicę z Ukrainą. Studenci chodzili po Beskidach (Śląskim, Żywieckim, Wysokim, Makowskim, Wyspowym, Sądeckim i Niskim), Pieninach, Gorcach oraz Bieszczadach.

Od trzeciego rajdu utarł się zwyczaj nadawania każdemu kolejnemu indywidualnej nazwy. Zaczęło się od rajdu „Ekskluzywnego”. Rok później rajd był „Elegancki”, był też „Entuzjastyczny”, „Elitarny” i „Estetyczny”. Na początku nie zakładano używania nazw zaczynających się wyłącznie od litery E. Po kilku latach stało się to jednak tradycją. Z czasem sięgano po coraz bardziej oryginalne określenia: rajd 25. był „Ewakuacyjny”, 36. – „Elefantowy, a 42. - Eeee... lajtowy.

Bazą ubiegłorocznego 54. Rajdu Politechniki Krakowskiej („Europaletowego”) było Zarzecze nad Jeziorem Żywieckim. Impreza odbyła na przełomie kwietnia i maja i zgromadziła około 2 tys. osób.

Więcej o 55. Rajdzie Politechniki Krakowskiej na www.facebook.com/RajdPolitechnikiKrakowskiej