Uczelnia nagrodziła najzdolniejszych w 30. małopolskiej olimpiadzie budowlanej

Uczniowie z Limanowej Krzysztof Zelek i Jacek Trela okazali się najlepsi w jubileuszowej, 30. edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w południowej Polsce. 12 finalistów olimpiady nagrodzili dziś (27 marca) na Politechnice Krakowskiej rektor uczelni prof. Jan Kazior i dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Politechnika od ponad 20 lat patronuje okręgowemu etapowi zmagań młodych budowlańców, a finaliści i laureaci stopnia centralnego olimpiady przyjmowani są na kierunek budownictwo na PK bez postępowania kwalifikacyjnego.

- Patrząc na wasze osiągnięcia możemy być spokojni o zrównoważony rozwój naszych miast i regionów, bo młodzi, zdolni pasjonaci nowoczesnego budownictwa i projektowania są w całej Małopolsce. Biorąc udział w olimpiadzie stawiacie na osobisty rozwój, ponadprzeciętnie rozszerzacie swoją wiedzę i umiejętności. To na pewno zaprocentuje w waszej zawodowej przyszłości - podkreślił podczas uroczystości rektor PK prof. Jan Kazior.

Rywalizację budowlanych olimpijczyków w południowej Polsce wygrał Krzysztof Zelek przed Jackiem Trelą, obaj uczą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej. Na 3. miejscu znalazła się kolejna reprezentantka Limanowej - Natalia Czamara z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego, a na 4. - Andrzej Dutkiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.

W rankingu szkół najlepszy okazał się Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej przed Zespołem Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie oraz Zespołem Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach. Najlepsi budowlani olimpijczycy z Małopolski otrzymali dziś cenne nagrody (m.in. laptopy, tablety, sprzęt turystyczny, specjalistyczne książki) ufundowane przez rektora PK prof. Jana Kaziora, dziekanów Wydziałów Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Środowiska PK, a także sponsorów, m.in.: firmę Fakro, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie.

W 30. Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych wzięło udział 2795 uczniów ze 158 szkół z całej Polski. Rywalizowali najpierw w etapie szkolnym, a następnie w 12 okręgach w zawodach regionalnych, z których najlepsi zakwalifikowali się do rywalizacji centralnej. Odbędzie się ona 6-8 kwietnia w Białymstoku z udziałem 90 czołowych młodych budowlańców z całej Polski. Będzie wśród nich 12 finalistów z Małopolski, których gościła dziś Politechnika Krakowska.

Laureaci etapu okręgowego 30. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych:

1. Krzysztof Zelek (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej)
2. Jacek Trela (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej)
3. Natalia Czamara (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
4. Andrzej Dutkiewicz (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
5. Paweł Wojtas (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej)
6. Marcin Kowalczyk (Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem)
7. Józef Kucharczyk (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
8. Krystian Ptak (Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie)
9. Mateusz Pajor (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
10. Klaudia Tokarz (Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej)
11. Kamil Orkisz (Zespół Szkół nr 1 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Andrychowie)
12. Marek Bułat (Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach).

Ranking szkół:

1. Zespół Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej
2. Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie
3. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej
5. Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu
6. Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem.

Na zdjęciu, uczestnicy uroczystości wręczenia nagród laureatom XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych z południowej Polski, Politechnika Krakowska, 27 marca br. / fot. Jan Zych.

Więcej zdjęć: Rozdanie nagród XXX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Budowlanej