Profesor Janusz Mikuła wyróżniony przez Uniwersytet Dzieci

Profesor Janusz Mikuła z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej otrzymał wyróżnienie Fundacji Uniwersytet Dzieci w kategorii „wykład”.

mikula janusz24 września 2016 roku po raz szósty zostały wręczone nagrody dla Wykładowców Roku 2015/2016 Uniwersytetu Dzieci. W Krakowie uroczystość odbyła się w auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuły wykładowców roku otrzymali przedstawiciele nauki, którzy w minionym roku akademickim prowadzili zajęcia na Uniwersytecie Dzieci. Wyróżnienie to jest wyjątkowe, ponieważ nagrody ulubionym wykładowcom przyznają właśnie mali studenci.

Dr hab. inż. Janusz Mikuła, prof. PK otrzymał od swoich słuchaczy wyróżnienie za przygotowanie i wygłoszenie wykładu „Czy istnieje materiał, którego nie da się zniszczyć?”, w przystępny i interesujący sposób opowiadającego o najnowszych odkryciach naukowych.

Profesor Janusz Mikuła jest dyrektorem Instytutu Inżynierii Materiałowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Zespół pod jego kierunkiem stworzył geopolimer zwany sztucznym kamieniem – niezwykle wytrzymały i przyjazny dla środowiska materiał. Wynalazek ten posłużył m.in. do zagospodarowania Ogrodu Sensorycznego działającego w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie - siedziby Stowarzyszenia „jestem ZA”, działającego na rzecz osób z zespołem Aspergera. Profesor Mikuła jest także laureatem plebiscytu „Krakowianin roku 2015”.

Nagroda Fundacji Uniwersytet Dzieci przyznawana jest przez małych studentów, którzy wybierają swoich ulubionych wykładowców spośród grona ponad 500 naukowców. Dzieci mogą głosować przez cały rok akademicki. Następnie przedstawiciele Fundacji nominują pracowników nauki do nagrody - zawsze stanowi to dla wyróżnionych bardzo miłe podziękowanie za ich zaangażowanie w prowadzone zajęcia.

Na zdjęciu: dr hab. inż. Janusz Mikuła, prof. PK / fot. Jan Zych