Studentka PK z medalem igrzysk paraolimpijskich

Reprezentantka Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Rio Anna Trener-Wierciak zdobyła brązowy medal w skoku w dal. To pierwsza wielka niespodzianka w polskiej ekipie paraolimpijczyków - zgodnie oceniają komentatorzy sportowi.

Anna Trener-Wierciak ukończyła w tym roku studia I stopnia na kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. W czerwcu obroniła pracę inżynierską „Projekt koncepcyjny ujęcia wody podziemnej za pomocą zespołu studni wierconych”.

Przed igrzyskami nikt nie liczył na medal Trener-Wierciak, nikt o nim nie mówił. 25-letnia zawodniczka Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” skoczyła na odległość 4,53 m.

„Ten medal to cud, bo jeszcze półtora miesiąca temu miałam ogromne problemy ze zdrowiem. Doznałam rzutu (choruje na stwardnienie rozsiane) i przestałam czuć cokolwiek od pasa w górę. Mogłam robić wszystko, ale kompletnie straciłam czucie. Spadły wyniki. Na szczęście jakoś się pozbierałam. (…) To dla mnie wielka nagroda za lata wyjęte z życiorysu na przygotowania, ciężkie treningi. Teraz czuję, że to się opłaciło - mówiła po zdobyciu medalu.

Trener-Wierciak wywalczyła ósmy krążek dla Polski podczas igrzysk w Brazylii. W XV Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro udział bierze ponad 4300 niepełnosprawnych sportowców ze 162 krajów.