Nasz młody projektant w finale konkursu Renault

Daniel Czyszczoń student II roku inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej został jednym z pięciu finalistów konkursu na projekt samochodu autonomicznego „Renault. Passion for Design or Innovation”.

W konkursie spośród 53 prac jury wybrało czterech finalistów, wśród nich Daniela Czyszczonia, natomiast pod koniec czerwca br. piątego wyłoniło głosowanie internautów, którzy przyznali jednemu z projektów „dziką kartę”.

Z pięciu finalistów Anthony Lo, dyrektor Designu Zewnętrznego Renault i przewodniczący jury konkursu, wybierze trzech laureatów, których poznamy podczas konferencji prasowej 7 września, w Soho Factory w Warszawie.

Daniel Czyszczoń ma 21 lat, studiuje inżynierię wzornictwa przemysłowego - kierunek prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. - Projektowanie to przede wszystkim pasja, którą rozwijam. Drobnymi krokami zaczynam swoją przygodę jako projektant produktu. Cel na przyszłość? - Car Design - mówi.

W swoim projekcie Daniel Czyszczoń chciał zwrócić uwagę, że nadchodzi nowy etap w rozwoju transportu drogowego. Jego elektryczny Renault Avame (na ilustracji / fot. renaultpassion.pl), to nowy komfort podróżowania. Wnętrze pojazdu to przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym również do kreatywnego spędzania czasu, bądź zarządzania domem lub firmą.

W konkursie należało zaprojektować samochód autonomiczny, nazywany też „autem bez kierowcy. - Ideą pojazdu autonomicznego jest przekazanie mu pełnej kontroli nad pojazdem. Z tym wiąże się dylemat tego, jak taki samochód będzie podejmować decyzje w sytuacjach krytycznych. Dużo prac było naprawdę na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o pomysł, jak i wykonanie - mówił jeden z jurorów i projektant samochodów Wojciech Sokołowski.

- Wybór nie był łatwy, dyskusje były ożywione, jednak wybór, z którym zostaliśmy na koniec był niezwykle satysfakcjonujący - podsumowuje jurorka Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk design, wykładowca ASP w Warszawie.

W ramach projektu „Renault. Passion for Design & Innovation” odbędzie się także wystawa oraz warsztaty car designu, które poprowadzi dyrektor Designu Zewnętrznego Renault.