Studenci PK odmienią kolorami Pogotowie Opiekuńcze w Tarnowie

Studenci i absolwenci budownictwa na Politechnice Krakowskiej w czasie wakacji wyremontują charytatywnie budynek Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Pogotowie Opiekuńcze” w Tarnowie przy ul. Chemicznej. Sami zdobywają środki na materiały budowlane, wszystkie prace wykonają za darmo. - Chcemy, żeby wychowankowie ośrodka żyli w nim wygodniej, bezpieczniej i bardziej kolorowo. W przyjaznym domu każda przeszkoda wydaje się łatwiejsza do pokonania - mówi Mateusz Kreska, koordynator przedsięwzięcia.

Akcja studentów PK odbywa się w ramach projektu Workcamp, organizowanego przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Małopolski w Krakowie. Celem projektu jest pomoc najbardziej potrzebującym placówkom pożytku publicznego.

- Z listy potrzebujących wybraliśmy placówkę w Tarnowie, której pomagaliśmy w ubiegłym roku. Wyremontowaliśmy wtedy skrzydło „chłopięce” budynku POW, w 6 dni odświeżyliśmy 11 pomieszczeń, pomalowaliśmy 600 m2 ścian i 290 m2 sufitów. Zabrakło nam jednak środków na remont drugiego skrzydła. Dlatego wracamy tam, żeby kontynuować prace. W kwietniu byliśmy znów w Tarnowie, oceniliśmy stan pozostałych pomieszczeń i zrobiliśmy listę robót, niezbędnych do wykonania. Czeka nas sporo pracy. Musimy odnowić sypialnie dzieci, korytarze, świetlicę i łazienki w drugim czyli dziewczęcym skrzydle placówki  - mówi Mateusz Kreska.

W pokojach dzieci i na korytarzach trzeba wygładzić i uzupełnić ubytki w ścianach i sufitach, a potem je pomalować. Pilnych prac wymagają łazienki - są zagrzybione, a ich wyposażenie wysłużone i zniszczone. Do prac potrzeba farb, lakierów, gładzi gipsowej oraz wszelkich narzędzi - od wiader po wałki, gryfy i pędzle, a także mnóstwa drobniejszych przyrządów niezbędnych do prowadzenia prac malarskich, takich jak taśmy malarskie, folie i tektury zabezpieczające oraz środki do odgrzybiania.

- Oszacowaliśmy koszt materiałów i elementów wyposażenia łazienek na około 7 tysięcy zł. Zbieramy środki za pośrednictwem portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl – informuje Mateusz Kreska. Jak dodaje, w razie zebrania większej kwoty niż potrzebna w tym roku, dodatkowe środki finansowe przeznaczone zostaną na zakup niezbędnego wyposażenia pomieszczeń. Projekt ma być kontynuowany także w następnych latach, więc środki przydadzą się także na przyszłe działania.

Grupa szesnastu studentów Politechniki Krakowskiej (część grupy na zdjęciu powyżej) zacznie prace w poniedziałek 11 lipca, w ciągu 6 dni całkiem odmienią tarnowską placówkę. Dlaczego w wakacje wolą pracować za darmo zamiast leniuchować po trudach roku akademickiego? „Bezczynność nie jest naszym powołaniem, jesteśmy stworzeni do działania. Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych miast i środowisk, ale wszyscy widzimy, że życie nie jest tak samo łaskawe dla każdego. Chcemy pomóc w tym, żeby dla podopiecznych tarnowskiej placówki nie było aż tak szare. Nie jesteśmy w stanie stworzyć rodzinnej atmosfery, o to od lat dbają wychowawcy, ale możemy polepszyć komfort życia wychowanków tego miejsca. Dobry dom to dom ciepły i przytulny” - wyjaśniają na profilu akcji w portalu PolakPotrafi.pl.

Projekt ma wymiar charytatywny, ale też edukacyjny. Młodzi budowlańcy uczą się w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą na politechnicznych studiach, organizować i samodzielnie realizować proces budowlany. Takie wyzwanie uczy umiejętności menedżerskich, planowania i współdziałania w zespole. Praca wykonywana charytatywnie, wspierająca jednostkę pożytku publicznego, ma pobudzić w uczestnikach obywatelskie podejście do życia i uwrażliwić na problemy społeczeństwa.

Patronat nad akcją objął rektor Politechniki Krakowskiej.

Akcję można wesprzeć poprzez portal PolakPotrafi.pl, link do projektu:
www.polakpotrafi.pl/projekt/workcamp-krakow