PK wśród najlepszych uczelni Europy Środkowo-Wschodniej

Politechnika Krakowska znalazła się wśród 100 najlepszych uczelni z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej. PK jest czwartą, polską uczelnią techniczną najnowszego rankingu QS. Łącznie uwzględniono w nim 15 polskich szkół wyższych.

Opublikowany po raz pierwszy w 2014 roku QS University Rankings: Emerging Europe & Central Asia (EECA) zestawia 200 najlepszych uniwersytetów. Ranking QS jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok rankingu Times Higher Education, rankingu szanghajskiego oraz U-Multirank).

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, Politechnika Krakowska awansowała w nim o 9 miejsc, obecnie zajmuje 76 pozycję rankingu EECA.

W rankingu pod uwagę branych jest dziewięć kryteriów: opinia wykładowców (30 proc. oceny ogólnej), opinia pracodawców (20 proc.), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (15 proc.), publikacje wydziałowe (10 proc.), web impact (oparty na rankingu Webometrics - 10 proc.), kadra ze stopniem doktora (5 proc.), cytowalność publikacji (na podstawie bazy Scopus - 5 proc.), odsetek wykładowców (2,5 proc.) oraz studentów zagranicznych (2,5 proc.).

Twórcą zestawienia jest brytyjska firma Quacquarelli Symonds.

Pełne wyniki QS University Rankings: EECA 2016.