FlexAndRobust Systems - nowy spin-off Politechniki Krakowskiej

FlexAndRobust Systems to, powołana 13 czerwca br., nowa spółka technologiczna oferująca opracowane przez naukowców Politechniki Krakowskiej polimerowe złącza podatne.

Twórcami nowatorskiego rozwiązania są dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień prof. PK oraz dr inż. Bogusław Zając z Wydziału Inżynierii Lądowej. Innowacyjna metoda pozwala na wzmocnienie konstrukcji remontowanych budynków, które uległy zniszczeniu np. wskutek trzęsienia ziemi.

Polimerowe złącza podatne służą do przenoszenia obciążeń przy dużych deformacjach. Dzięki temu, że złącza skutecznie redukują naprężenia w materiałach kruchych, zwiększa się wytrzymałość całej remontowanej konstrukcji. Ich niezwykłe właściwości zostały potwierdzone w serii badań terenowych.

Za powołanie i wprowadzenie nowej marki na rynek odpowiada spółka celowa Politechniki Krakowskiej INTECH PK, która ma już na swoim koncie powołanie pierwszego w historii uczelni spin-offa, pod nazwą Alsitech.

- Dzięki praktycznemu doświadczeniu oraz zaangażowaniu doprowadziliśmy kolejny projekt do końca, a przygotowany przez nas we współpracy z twórcami technologii model biznesowy zaowocował w postaci nowej spółki technologicznej FlexAndRobust Systems - mówi prezes INTECH PK Izabela Paluch. - W naszych działaniach kluczowe było wsparcie i przychylność władz WIL dla komercjalizacji rozwiązania - podkreśla pani Prezes.

Działalność nowej spółki oparta będzie na umowie licencyjnej z uczelnią, której warunki zostały wypracowane we współpracy z Centrum Transferu Technologii PK i udziałowcami spółki. Założenie spółki FlexAndRobust Systems zostało wsparte finansowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu SPIN-TECH.

Zespół INTECH PK zaprasza do współpracy kolejnych naukowców zainteresowanych komercjalizacją swoich rozwiązań.

Na zdjęciu, podpisanie umowy o powołaniu FlexAndRobust Systems, Kraków, 13 czerwca, od lewej: dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień, prof. PK; notariusz Iwona Palmirska, prezes INTECH PK Izabela Paluch i dr inż. Bogusław Zając / fot. INTECH PK.