Młodzi Zdolni z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej

Studentki z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, inż. Sonia Kudłacik i mgr inż. Anna Drabczyk zostały laureatkami konkursu „Młodzi Zdolni 2016 - Mój pomysł dla Polski”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 czerwca w Warszawie, na gali „Orły Wprost 2016”.

Laureatki zostały wyróżnione za innowacyjny pomysł pt. „Materiały hydrożelowe na bazie nanokurkuminy i nanocząstek złota jako opatrunek do zwalczania zakażeń bakteryjnych”.

Obie studentki prowadzą prace badawcze pod opieką dr inż. Bożeny Tyliszczak, a rezultaty prowadzonych badań były prezentowane na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych oraz międzynarodowych wystawach wynalazków.

Celem konkursu „Młodzi Zdolni”, organizowanego przez tygodnik „Wprost”, było docenienie pomysłów badań, które mogą rozwiązać konkretny problem kraju, regionu, miasta, pomóc ludziom albo przyczynić się do rozwoju jednej z gałęzi gospodarki lub dyscypliny nauki.

Miały to być badania, które można wykonać w Polsce, oraz których wyniki mogą być wykorzystane w kraju. Oceniana była inicjatywa, umiejętność dostrzeżenia problemu oraz oryginalność drogi prowadzącej do jego rozwiązania.

Inż. Sonia Kudłacik jest studentką WIiTCh, specjalności chemia i technologia tworzyw sztucznych. W 2015 roku obroniła na ocenę bardzo dobrą pracę inżynierską pt. „Badania nad hydrożelami modyfikowanymi kofeiną”.

Mgr inż. Anna Drabczyk w 2015 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku technologia chemiczna (specjalność technologia polimerów) na WIiTCh. W pracy magisterskiej zajęła się syntezą i określeniem właściwości hydrożeli akrylowych modyfikowanych skrobią oraz nanocząstkami złota.

Na zdjęciu, wśród laureatów konkursu „Młodzi Zdolni”: Anna Drabczyk  - od lewej i obok Sonia Kudłacik, Warszawa 8 czerwca br. / fot. Dariusz Senkowski.