Politechnika Krakowska w „Czasie i przestrzeni”

Politechnika Krakowska jest jednym ze współorganizatorów XVI Festiwalu Nauki w Krakowie, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Czas i przestrzeń”. Już dzisiaj zapraszamy, od 19 do 21 maja, do odwiedzenia naukowego miasteczka na Rynku Głównym, a zwłaszcza czterech festiwalowych namiotów Politechniki, gdzie w ciągu trzech dni zaprezentują się wszystkie wydziały uczelni.

Stoisku Wydziału Architektury będzie towarzyszył plener rysunkowy studentów pierwszego roku, wystawa prac malarskich, rysunkowych oraz wystawa najlepszych projektów z każdego instytutu WA. Będzie okazja do spotkania ze studentami architektury i architektury krajobrazu, a jeden z zakładów wydziału zaprezentuje makiety projektowe służące do edukacyjnej zabawy urbanistycznej - budowania i organizowania przestrzeni, miasta, kształtowania krajobrazu urbanistycznego.

Przedstawiciele Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki będą wykonywać tradycyjne doświadczenia związane z mechaniką i elektrycznością. Będzie okazja udziału w grach, które pozwalają ćwiczyć możliwości umysłu. Na stoisku prezentacja alternatywnych metod spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Studenci pokażą filmy i prezentacje multimedialne. Odwiedzający stoisko WFMiI będą mogli także wziąć udział w grze terenowej na temat odkryć w fizyce.

Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej zaprezentuje drony oraz roboty zaprogramowane do wykonywania różnych zadań. Odwiedzający będą mogli sprawdzić swoje umiejętności, refleks i wiedzę w grach i quizach o tematyce informatycznej; będą mogli dowiedzieć się, czym jest inteligentny dom oraz zobaczyć, jak przy pomocy aplikacji komputerowej i mobilnej można nim sterować. Na stanowisku WIEiK-u zobaczymy rzeczywisty model windy osobowej wraz z układami napędu, sterowania oraz systemem monitorowania pracy urządzenia.

Wydział Inżynierii Lądowej zaprasza na gry, zabawy i quizy o tematyce budowlanej. Publiczność zapozna się z zasadami pracy konstrukcji z betonu i stali, pozna tajemnice budowy mostów, a także weźmie udział w przygotowaniu zbrojenia konstrukcji. Będzie można zobaczyć symulacje i pokazy funkcjonowania ruchu drogowego na przykładach ulic miejskich. Całości dopełni wycieczka do Ekspozytury Zarządzania Ruchem Kolejowym w Krakowie.

Na stoisku Wydziału Inżynierii Środowiska zobaczymy m.in. fontannę Herona (czyli perpetuum mobilez czasów aleksandryjskich) i mikroskop laserowy. Dowiemy się, jak zmierzyć wysokość wieży Mariackiej i jakie jest zanieczyszczenie świetlne nocnego nieba nad Krakowem. WIŚ przygotował także wiele różnych pokazów hydraulicznych, prezentacje skał z różnych rejonów świata, warsztaty dla wytrwałych poszukiwaczy (płukanie złota i drogich kamieni). Dla dzieci i młodzieży warsztaty rysunkowe i warsztaty tworzenia zabawek (nie tylko) z odpadów.

Jak zwykle wybuchowo i kolorowo zapowiada się na stoisku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, gdzie na zwiedzających będą czekać ciekawe doświadczenia związane z pirotechniką, m.in.: otrzymywanie i spalanie czarnego prochu, barwne pianki, ognie bengalskie, świece dymne o różnej barwie dymu oraz roztwory fluorescencyjne. Chemicy z PK pokażą też jak przemienić wodę w wino, piwo i mleko.

Bogaty program prezentacji festiwalowych przygotował Wydział Mechaniczny, m.in. będą to pokazy robotów, wraz z najnowszymi technologiami sterowania nimi przy użyciu aplikacji mobilnych. Na stanowisku WM odwiedzający zobaczą symulator tramwaju i ultralekki samochód ekologiczny dla niepełnosprawnych (Buzz). Oprócz tego: model maszyny parowej, działanie kamery termowizyjnej, powstawanie styropianu, wytwarzanie wodoru oraz zastosowanie nowoczesnego urządzenia pomiarowego (ramię pomiarowe firmy Romer). Dodatkową atrakcją będzie hełm Oculus Rift, który pozwala na przeniesienie się do przestrzeni wirtualnej.

W piątek, 20 maja na festiwalowej scenie na Rynku Głównym wystąpią z pokazami sportowcy z AZS Politechniki Krakowskiej: sekcja judoków (godz. 11.30-11.45) oraz zespół cheerleaderek (16.30-16.45). Natomiast w sobotę, 21 maja zagra Krakowska Orkiestra Staromiejska (16.00-16.30).

Szczegółowe informacje wraz z programem XVI Festiwalu Nauki w Krakowie na stronie internetowej: festiwalnauki.up.krakow.pl