Złota Gruszka krakowskiego SDRP dla Jana Zycha

Po raz pierwszy prestiżowe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie otrzymał fotoreporter. Złotą Gruszką SDRP został uhonorowany Jan Zych - fotograf Politechniki Krakowskiej. Nagrodę wręczył 10 maja w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

Jak zaznaczył prowadzący galę, po raz pierwszy nagrodę otrzymuje „człowiek obiektywu, a nie człowiek pióra”. Jan Zych wyróżniony został m.in. „w uznaniu za przekazywanie i zapisywanie historii Krakowa i Małopolski w fotografii, za celne i dynamiczne obrazy ukazujące życie miasta, mieszkańców i jego władz oraz artystyczne utrwalanie przyrody i otaczającej nas natury”.

Jan Zych (na zdjęciu / fot. Małgorzata Syrda-Śliwa) ukończył Politechnikę Krakowską. Jest magistrem inżynierem ze specjalnością pojazdy szynowe. Od lat niezmiennie obok fotografii reporterskiej zajmuje się pejzażem. Zdjęciami krajobrazowymi debiutował jako student PK w miesięczniku poświęconym ochronie środowiska „Aura”. Współpracował z prasą studencką: „Politechnikiem”, „Magazynem Studenckim”, Radarem” i „Nowym Medykiem”.

Od 1975 do 2002 roku związany był z krakowskim tygodnikiem „Przekrój”. Pracuje etatowo na Politechnice Krakowskiej jako fotograf i współpracuje stale z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Kraków”. Ostatnio zajmuje się także grafiką komputerową.

Otrzymał około 200 nagród i wyróżnień. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Podróżował z aparatem do wielu krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych, Japonii, Indii, Uzbekistanu i Nepalu.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, posiada tytuł AFIAP przyznawany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (FIAP), jest honorowym członkiem Austriackiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest laureatem odznaki „Honoris Gratia” (2014), przyznawanej przez prezydenta Krakowa osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.

Nagroda Złotej Gruszki to forma szczególnego wyróżnienia dziennikarzy prasy, radia i telewizji z terenu Polski południowej. Nagrodę przyznaje Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie.

W tym roku obok Jana Zycha laureatami zostali: Mieczysław Czuma (Honorowa Złota Gruszka) oraz redaktor TVN 24 Mateusz Kudła (Zielona Gruszka).