Butelka według studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego

Rezultaty konkursu dla studentów inżynierii wzornictwa przemysłowego Politechniki Krakowskiej na projekt butelki przerosły oczekiwania producentów opakowań. Aktualnie trwają już prace nad wdrożeniem zwycięskich projektów do produkcji.

Kilka miesięcy temu z inicjatywy opiekuna kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego prof. dr. hab. inż. Edwarda Lisowskiego zorganizowany został konkurs na projekt butelki piwnej. Współorganizatorem konkursu była firma CP Glass SA z grupy kapitałowej Can-Pack - jednego z największych producentów opakowań w Europie.

„Wydawałoby się, że zaprojektowanie funkcjonalnego i estetycznego opakowania szklanego nie stanowi dużego problemu, a jednak skierowane wcześniejsze zlecenie do dwóch firm zajmujących się profesjonalnie projektowaniem nie dało zadawalających wyników. Stąd firma postanowiła zwrócić się do młodych projektantów” - wyjaśnia genezę konkursu jeden z kuratorów wystawy pokonkursowej dr inż. Zbigniew Latała.

Prezes i członkowie zarządu CP Glass SA byli na tyle usatysfakcjonowani poziomem projektów jakie wpłynęły na konkurs, że zamierzają kontynuować współpracę z Wydziałem Mechanicznym PK i już przygotowywany jest kolejny konkurs.

Nagrodzeni studenci II roku Daniel Czyszczoń oraz Mikołaj Nicer poza tym, że otrzymali wysokie nagrody finansowe, zostali zaproszeni do współpracy z producentem opakowań.

Pokonkursową  wystawę projektów można oglądać od kwietnia do czerwca br. w galerii sztuki „WM” na kampusie Wydziału Mechanicznego PK (al. Jana Pawła II 37).