Rozstrzygnięto konkurs na projekt Alei Podróżników w Krakowie

Rozstrzygnięto  konkurs na projekt koncepcji architektoniczno-krajobrazowej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców wzdłuż alei Lema w Krakowie. Zwycięską koncepcję opracował zespół studentów Politechniki Krakowskiej: Konrad Brzykcy, Patrycja Wasiak i Monika Bińkowska. Uroczysta gala wręczenia  nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy prac odbyła się w czwartek 7 kwietnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Konkurs zorganizował Zakład Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników. Był skierowany do studentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków artystycznych wyższych uczelni. Uczestnicy mieli stworzyć projekt zagospodarowania terenu wzdłuż Alei Lema w Krakowie, uwzględnić w nim m.in. element rozpoczynający aleję oraz 30 elementów upamiętniających polskich podróżników i odkrywców, a całość koncepcji dopełnić projektem aranżacji zieleni oraz pomysłami na małą architekturę i dodatkowe wyposażenie (ławki, śmietniki, oświetlenie).

Na konkurs wpłynęło 15 prac studenckich z różnych miast w Polsce, m.in. Warszawy, Białegostoku i Krakowa. Jury, pod przewodnictwem prof. Aleksandra Böhma, za najlepszą uznało koncepcję (na zdjęciu obok) zespołu studentów architektury Politechniki Krakowskiej w składzie: Konrad Brzykcy, Patrycja Wasiak, Monika Bińkowska.

- Praca została nagrodzona za czytelność przekazu, a za jej szczególny walor uznano mocno zaakcentowany początek Alei z dodaniem funkcji podnoszących funkcjonalność węzła komunikacyjnego. Koncepcję doceniano także za wysoką wartość edukacyjną i rekreacyjno-wypoczynkową oraz dostosowanie jej do potrzeb różnych grup społecznych i wiekowych - informuje dr inż. arch. Katarzyna Łakomy, sekretarz jury konkursowego.

Drugie miejsce zdobył zespół studentek architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej: Maria Brzózka, Ewelina Sypek, Agnieszka Wartacz, Anna Witek, a trzecie studentki Politechniki Białostockiej: Katarzyna Samełko i Izabela Jarmołowska. Przyznano również jedno wyróżnienie - dla młodych projektantek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Organizatorzy przewidują możliwość zaproszenia autorów najciekawszych koncepcji do zespołu przygotowującego projekt wykonawczy dla terenu przy Alei Lema.

Autorzy zwycięskich koncepcji otrzymają nagrody ufundowane przez firmę Regatta Polska. Dodatkowo Nagrodę Publiczności przyznają zwiedzający wystawę prac konkursowych, która potrwa od 7 do 18 kwietnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 14 projektów.

Więcej informacji oraz wizualizacje najlepszych prac na stronie: www.architektura-krajobrazu.pk.edu.pl