8 grudnia br. poznaliśmy zwycięzców 77. Konkursu Szopek Krakowskich. Wśród laureatów znalazł się Złoty Wychowanek Politechniki Krakowskiej, absolwent Wydziału Architektury – Maciej Moszew. 
 
szopka1W tym roku do konkursu zgłoszono 131 szopek. Jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Krakowa dr. Michała Niezabitowskiego, wybrało zwycięzców w kilku kategoriach: szopki seniorów, szopki rodzinne, szopki młodzieżowe, szopki dziecięce. Zgodnie z tradycją, prace szopkarzy zostały zaprezentowane w pierwszy czwartek grudnia przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. 
 
Maciej Moszew zwyciężył w kategorii seniorskiej (szopki małe). Pasjonat projektowania i budowy zmechanizowanych szopek krakowskich bierze udział w konkursie nieprzerwanie od 1961 r. W tym czasie zdobył aż 34 pierwsze nagrody. Najmniejsza szopka autorstwa Macieja Moszewa miała 8 mm wysokości. Z kolei największa – sięgająca 3 m i rozciągająca się na powierzchni 60 m – wzięła udział w 1990 r. w widowisku szopkarskim wystawionym w Paryżu. Prace artysty znajdują się w znanych kolekcjach w Mediolanie, Wiedniu i Muzeum Krakowa, a także w prywatnych rękach. Maciej Moszew
 
Maciej Moszew ukończył w 1969 r. studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował w różnych biurach projektowych, m.in. Biurze Projektów Przemysłu Skórzanego, Wojewódzkim Biurze Projektów, Biurze projektów „Społem” czy też Dziale Inwestycji i Remontów Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1981-85 i 1991-2000 był mechanizatorem Teatru Groteska w Krakowie. Kierował także pracownią plastyczną krakowskiego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej. Przez siedem lat, w okresie 2000-2007 pracował w warsztatach projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2017 r. Maciej Moszew został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. W 2018 r. dołączył do grona laureatów wyróżnionych przez Stowarzyszenie Wychowanków PK wpisem do Złotej Księgi Wychowanków.
 
I Konkurs Szopek Krakowskich odbył się w 1937 r. Tegoroczne prace szopkarzy będzie można oglądać do połowy lutego 2020 r. w Celestacie. 29 listopada 2018 r. krakowskie szopkarstwo trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.
 
(bk)
 
Na zdjęciach, 1) szopka krakowska autorstwa Macieja Moszewa; 2) Maciej Moszew / fot. Jan Zych